Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

6 zásad pro chytré investování

Je pondělí a vy jste zase už někde zaslechli, že "až vy půjdete do důchodu, žádné velké peníze od státu nedostanete a co si nenašetříte, to mít nebudete". Nemáte ty řeči rádi. Víte, že to je asi pravda, ale odmítáte na to myslet. Až teď. Já už to dělám 12 let. Zkouším, hledám, někdy o peníze přijdu, jindy vydělám. Ale troufnu si říci, že dnes už spíše vydělávám. Jak na to?

Finanční poradci vás zasypávají radami, které vám připadají pořád stejné a pořád stejně k ničemu. A vy, protože máte své zkušenosti, jim stále méně věříte.

Proč to tak je a vaše investice vám nevydělávají?

Protože vás váš finanční poradce natlačil do něčeho, čemu jste nerozuměli a co mu mělo zajistit, abyste ho poslouchali dál. To znamená co "nejbezpečnější investice". Investiční životní pojištění s rezervotvornou složkou, kde tvorbu rezerv umístil do konzervativního fondu s garantovaným zhodnocením, stavební spoření, penzijní připojištění s povinností nezáporného zhodnocení. Čtete tam ty nelogičnosti? Garantované, konzervativní, nezáporné. Každé to slovo znamená, že vy vyděláte naprosté minimum pokud vůbec něco. Takové, abyste byli na výroční schůzce spokojeni, že jste neprodělali. A největší sranda je, že ani sami nemají své peníze v produktu, který vám doporučili.

Ale ta doba už skončila.

To, co vy dnes potřebujete, je investicemi si vybudovat majetek, který vás bude v budoucnu živit rentou. A jestli to bude za 10, 20 nebo třeba 40 let je jedno. Závisí to jen na výši vkládaných prostředků a výběru investičního produktu.

Dnes si tedy ukážeme zásady, které jsou už roky neměnné. I když všichni říkají, že svět se mění.

Pokusím se tyto zásady zobrazit i graficky, aby bylo srovnání.
(1) Zásada první - 
Začněte brzy
Majetek se buduje postupně a dlouhodobě . Proto je třeba začít co nejdříve. Jen tak využijete složeného úročení (úroky dělají úroky).

(2) Zásada druhá - 
Investujte pravidelně pokud nemáte na jednorázový vklad
Při pravidelném investování využijete Cost Average Effect  a se svými penězi vyděláte i na propadech trhu. U rozjetých a vydělávajících trhů není rozdíl mezi jednorározovou a pravidelnou investicí v % tak velký. Projeví se u rozkolísaných trhů  nebo při dlouhodobém propadu . Pro rostoucí trhy je jednorázový vklad lepší, v dlouhodobém horizontu vyděláte víc. Pravidelnou investici nemusíte hlídat a určitě je lepší investovat třeba 4.000Kč měsíčně než sehnat někde 100.000Kč pro jednorázový vklad. V grafu níže je žlutě průběh jednorázové investice a červeně pravidelné do stejného fondu. Finální částka vložených prostředků je 10.000USD.

(3) Zásada třetí - 
Investujte co nejdéle
Budete-li investovat, ať už pravidelně nebo jednorázově, ponechte investici pracovat co nejdéle. Investice se Vám odmění složeným úročením. Jednoduše, při každém dalším vypočítávání úroků se úrok počítá z aktuálního základu a ten je téměř vždy oproti minulému vyšší právě o minulé úroky. Tím pádem je i úrok vyšší.   A peníze nevybírejte všechny, ale formou pravidelné renty.
(4) Zásada čtvrtá -  
Čím delší investice, tím dynamičtější fond volte
I přes zvýšenou kolísavost se vám fond odmění vysokým zhodnocením. Proto jste-li mladí nebo ve středním věku, volte investice do rozvíjejících se trhů,  které jsou dynamičtější než trhy rozvinutých zemí.

(5) Zásada pátá - 
Čím větší počáteční vklad, tím lépe
Světová ekonomika (asi jste pochopili, že nemluvím o českých akciích a fondech - nečitelnost a malá likvidita) roste i přes všechny krize tempem zhruba 9% ročně. Tím pádem se jedná o rostoucí trh. Při pravidelné investici plníte majetek postupně, proto se Vám efekt složeného úročení začne projevovat později. Proto se i při pravidelném investování snažte vložit do začátku co největší částku. Na minulém grafu vidíte jak rozdíl mezi jednorázovou investicí do dynamického akciového fondu (modrá) a dluhopisového fondu (žlutá) s nízkou volatilitou, tak i to, že pravidelná investice Vám se stejnými prostředky vynese sice méně, ale je daleko bezpečnější  (zelená dynamický fond, tmavě modrá dluhopisový fond).
(6) Zásada šestá - 
Rozdělte své investice - diverzifikujte
Diverzifikovat můžete tak, že zvolíte investici do jednoho regionálního fondu, jednoho oborového a jednoho globálního. Nebo část peněz dáte do zlata, část do investic do podílových fondů akciových, část do podílových fondů dluhopisových a část do akcií nějakého zajímavého podniku nebo do nemovitosti. Prostě je třeba investici rozdělit. Warren Buffett na to má  jiný názor, ale ani on nemá všechny své investice v jedné akciové společnosti.  Další možností jsou střešní fondy, kdy investujete do jednoho fondu, ale vaše peníze se rozdělí do stovek akciových společností v desítkách fondů. Prostě, když víte, co děláte, stačí i jeden střešní fond.

Vím, že na první pohled se to může zdát složité. Zkusme si tedy udělat shrnutí.

1. Jste mladí (18-25 let). Pokud Vám zbývá 1.000-2.000Kč měsíčně, otevřete si svůj majetkový účet v nějaké zajímavé a bezpečné zemi (Lichtensteinsko, Lucembursko) a začněte si je posílat do co nejdynamičtějšího fondu s domicilem v dané zemi. Jestli nevíte jak na to, napište mi (viz Seznam rubrik +více).

2. Je vám 25-35 let. Do důchodu je daleko. Platí pro vás totéž, co pro lidi z bodu 1, jen je třeba zvýšit investici na 3.000-4.000Kč měsíčně. To je k hypotéce docela zátěž. Ale zkusili jste vaši hypotéku vytěžit tak, aby vám přinášela peníze? Ne? Napište mi (viz Seznam rubrik+více) .

3. Je vám 35-45 let. Do důchodu pořád máte 20-30 let a to je dost času. Tady bych už asi doporučil spíš si vybrat nějaký zajímavý střešní fond, opět s domicilem ve výše jmenovaných zemích. Protože bude třeba občas zamíchat s poměrem akciové a dluhopisové složky a to bych radši nechal na odbornících. Výše investice by měla být 4.000-5.000Kč měsíčně. Jak na to  (viz Seznam rubrik+více).

4. Je vám 45-55 let. Tady jednoznačně zvolte nějaký zajímavý střešní fond v Lichtenštejnsku nebo Lucembursku. Tady už jsou vaše peníze natolik vážná věc, že s nimi nemůžete riskovat. Proto profesionální správa. A peníze mimo republiku, protože tady neví dne ani hodiny, kdy si vláda "půjčí" peníze buď od penzijních fondů nebo od bank nebo od kohokoli, kdo jí půjčí. A moc vracet se jí peníze nechce. Kudy do toho? Napište (viz Seznam rubrik+více)  a nezapomeňte uvést i číslo vašeho telefonu.

5. Je vám 55-65 let? To to letí. Buď už máte někde spoustu peněz našetřenu nebo se zamyslete, co jste celý život dělali, že to tak není. Tady už pomůže jen velký počáteční vklad a případně na 10 let nějaký velký pravidelný. Hypotéku už máte splacenu, tak proč ne. A jednoznačně střešní fond a profesionální správu majetku od renomovaného fondového manažera. Jen tak jsou vaše peníze v bezpečí. Napište mi (viz Seznam rubrik+více)  a dozvíte se kudy do toho.

Váš Pavel Rudolf

PS : Jestli se vám článek líbí, sdílejte ho se svými přáteli. Je to jediný způsob, jak mi dát najevo, že má smysl se s vámi dělit o moje zkušenosti.

 

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 23.2.2015 9:50 | karma článku: 10,78 | přečteno: 1127x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 312x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1041x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma: 11,72 | Přečteno: 974x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak se novináři mýlí

Pořád čtu o tom, jak se na kapitálových trzích zase něco stalo, co se stát nemělo a nebo že se stane něco strašného, další krize, další ztráty, další problémy. A ono to zase tak moc pravda není. Tyto předpovědi se týkají možná ...

31.3.2017 v 9:10 | Karma: 10,22 | Přečteno: 700x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak vybrat správný fond pro investici

při investování jednorázovém (nebo nepravidelném) a pravidelném měsíčním. Jsou vůbec nějaké rozdíly? Často slýchám, že to je jedno. Ale není. A to zásadně. Kdo má peníze na účtu už teď, musí správně vybrat. Kdo ne ...

7.3.2017 v 8:50 | Karma: 14,22 | Přečteno: 1400x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jsem mladý. Proč se připravovat na důchod?

Dnešní mladí, jako všichni mladí na celém světě, myslí na všechno jiné než na to, jak budou trávit důchod. I když přece jen, v anglosaských zemích jsou vedeni k tomu, aby 10% příjmu posílali do investic, i když jim dost není ...

1.2.2017 v 9:15 | Karma: 11,00 | Přečteno: 863x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak se chopit příležitosti v roce 2017?

Je tu leden a to je měsíc, ve kterém se různé osobnosti vyjadřují k dění v příštích měsících a dovolují si činit předpovědi. Relevance těchto předpovědí je sice nulová, protože nikdo neví, co bude za 10 minut, natož pak za rok,...

14.1.2017 v 9:50 | Karma: 9,92 | Přečteno: 762x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Každý z nás máme křišťálovou kouli, nebo vy ne?

Umíte si představit to ticho, kdyby všichni říkali jen to, co vědí? (to je citát od Karla Čapka) Ale to ne. Všichni se vehementně a s radostí věnují předpovídání budoucnosti. Ideálně v oborech, kde je to těžko zjistitelné. ...

29.12.2016 v 9:20 | Karma: 8,55 | Přečteno: 492x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Trumpův odkaz aneb proč vlastně investovat

Je po volbách v USA a na křesle v Bílém domě se na přelomu roku vystřídají nájemníci. Amerika stála před volbou prodloužení stávající situace v osobě Hillary Clintonové nebo radikální změny až na dřeň Kongresu v osobě Donalda ...

29.11.2016 v 8:50 | Karma: 12,62 | Přečteno: 527x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Co s děje? Klid před bouří?

Psal jsem zde o příležitosti, o tom, že se teď vyplatí investovat do Emerging Markets, že tyto trhy půjdou nahoru a že kdo bude investovat, pravděpodobně dosáhne v krátké době zajímavých zisků. Nuže pojďme se podívat, jak jsou ...

18.10.2016 v 8:50 | Karma: 13,23 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Slyšíte to ticho?

Nic. Nikdo nekřičí, že je třeba investovat, nikdo se netluče v prsa, jaké výkony svým klientům dokázal dopřát, je ticho po pěšině. Nevím proč, protože právě tento rok je díky poklesu nejlepším k započetí investování. A nikdo ...

14.9.2016 v 11:00 | Karma: 13,77 | Přečteno: 910x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Poradenské tituly a strejda Karel

Všimli jste si, jak se roztrhl pytel s různými tituly, které si různí lidé píší před nebo za jméno? V poradenském byznyse se teď hodně propaguje titul €FA nebo EFA. Tak jsem si zkusil nechat poradit od člověka, který se ...

15.8.2016 v 8:50 | Karma: 18,59 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Okurková sezóna v létě? Ale kdeže.

Psal jsem o vývoji na rozvíjejících se trzích. První článek vyšel 1.3. Druhý vyšel 20.5. a třetí 13.7. Všechny popisují jediné, skvělou šanci na zhodnocení peněz právě na rozvíjejících se trzích. Jak se situace vyvíjí dál? Lépe ..

4.8.2016 v 11:55 | Karma: 18,47 | Přečteno: 606x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Skvělá šance na sledování krizového vývoje (Turecko)

V Turecku se pučem pokusila část armády bez velitelských špiček převzít moc. Prezident to ustál a zemi má pod kontrolou. Vše se stalo mezi pátkem odpoledne po uzavření istambulské burzy a řekněme nedělí, kdy v hlavním městě ...

18.7.2016 v 10:10 | Karma: 17,11 | Přečteno: 908x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

A je to tu. Dobře vydělat už můžete jen chvíli.

Nedávno jsem tu psal o patternu (obrazci) Head & Shoulders. Že značí obrat trendu a že, jelikož je nyní na MSCI EM reverzní, se můžeme těšit na poměrně dlouhou dobu v býčím trhu. Tak se ...

13.7.2016 v 8:50 | Karma: 15,96 | Přečteno: 2317x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

BREXIT - hodinu po hodině

A je to tady. Britové hlasovali v referendu o vystoupení z Evropské Unie. Vote YES Rozhodlo to 1.300.000 voličů, kteří byli pro vystoupení. Velice těsný výsledek 51,9% PRO ku 48,1% PROTI. No a co trhy? Uvidíme, co se bude ...

23.6.2016 v 10:00 | Karma: 20,06 | Přečteno: 1441x | Ekonomika

Pavel Rudolf

Finanční gramotnost aneb mýty o penzijním připojištění

Už zase sedím. Víte, co mě posadilo? Výrok, který jsem zaslechl, že "penzijní připojištění má zhodnocení 23% měsíčně a s příspěvkem zaměstnavatele ještě víc, tak proč ho nemít?". A fakt jo. Ke každé tisícikoruně vám stát přidá ...

14.6.2016 v 8:50 | Karma: 18,51 | Přečteno: 2054x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1185x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.