Pavel Rudolf

Finanční gramotnost aneb mýty o penzijním připojištění

14. 06. 2016 8:50:00
Už zase sedím. Víte, co mě posadilo? Výrok, který jsem zaslechl, že "penzijní připojištění má zhodnocení 23% měsíčně a s příspěvkem zaměstnavatele ještě víc, tak proč ho nemít?". A fakt jo. Ke každé tisícikoruně vám stát přidá ...

230 Kč, to je 23% a příspěvek zaměstnavatele je další bonus navíc. Zaměstnavatel si může odečíst z daní až 30.000Kč ročně na příspěvcích do penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření a životního pojištění jednomu každému zaměstnanci. To je 2.500Kč měsíčně. Přispívá vám takto Váš zaměstnavatel? Ne? Kulantně řečeno, nevyužívá cele rámec benefitů, kterými vám může přispět. Většina jich navíc váže svůj příspěvek na váš příspěvek a dává vám nějaké procento vašeho příspěvku. Přitom k ničemu takovému není zaměstnavatel nucen a může vám vyplácet dva a půl tisíce aniž byste si vy něco přidávali. Ta vazba, to je proto, že nějaký šikovný pojišťovák, pardon, finanční poradce, zatáhl do tohoto byznysu příbuzného podnikatele (zaměstnavatele) a ten sepsal penzijka pro celou fabriku. A provize byla doma.

Vydělali všichni. Zaměstnavatel vám může dát peníze, které si rovnou odečte od daňového základu, vy je také nemusíte danit a ve finále zaplatíte 15% daně ne z celé částky, ale jen ze zhodnocení. Skvělé pro všechny.

Teď ještě, proč mají naše penzijní fondy tak strašnou výkonnost? Nějaká dvě až tři procenta ve vztahu k inflaci jsou téměř záporné zhodnocení. (2% zhodnocení - 3% inflace = -1% reálného zhodnocení = přicházíte o peníze, i když na účtu to vypadá jako kladné číslo). Tak to vám asi nejlépe objasní Petr Koblic, ředitel Burzy cenných papírů Praha. (zdroj Investiční web)

video //www.youtube.com/embed/gBLdOt1Q-Mw

Pro majitele penzijních fondů není výkonnost důležitá, důležitý je objem naakumulovaných prostředků, ze kterých se pak strhává management fee. 1% z milionu je 10.000. Ale z miliardy? ...

No a teď pár výpočtů.

Varianta A : Představte si, že investujete do penzijka 1.000Kč měsíčně, od státu dostáváte 230Kč a 1.000Kč vám přidá zaměstnavatel. Budete takto investovat (spořit) 20 let a pravidla se nebudou měnit. Zhodnocení penzijního fondu bude v dlouhodobém průměru 2,5% ročně. Míra inflace bude také 2,5% ročně.

Po 20 letech budete mít na účtu necelých 700.000Kč (694.918). Vy jste investovali 1.000Kč, to znamená za 20 let 240.000Kč. Zhodnocení vašich peněz (státní příspěvek+příspěvek zaměstnavatele+zhodnocení fondu) je tedy po 20 letech 9,2% ročně. Je to "vizuálně" stejné, jako kdybyste si dávali svých 1.000Kč do otevřeného podílového fondu nějakého renomovaného investičního domu. Jen máte tu "závislost na státu". Nesmíte si peníze vybrat a pokud se dostanete do problémů a vyberete, o příspěvky, minimálně státní, přijdete.

Nejefektivnější varianta, 1.000Kč vy, 2.500Kč zaměstanavatel a 230Kč stát vám za 20 let přinese 1.162.352Kč. To je zhodnocení vašich příspěvků 13,1% ročně. No ale ruku na srdce, kdo to tak má? A druhá věc je, na co vám bude při odchodu do důchodu milion, když přijdete o polovinu nebo i větší procento příjmů? Pokud jste brali 25.000Kč měsíčně, dostanete důchod někde okolo 12.000Kč a budete potřebovat rentu 13.000Kč měsíčně, abyste byli na svých. Po 8 (osmi) letech nemáte nic. A co dál? A to se bavím stále jen v dnešních penězích. Za 20 let bude reálná cena peněz zhruba poloviční.

A teď varianta B, že řeknete zaměstnavateli, aby vám radši těch 2.500Kč vyplatitl a to tak, aby na tom on byl stejně. To znamená, že po všech zdaněních dostanete cca 1.200Kč, které si přidáte ke svojí tisícovce a budete 2.200Kč investovat 20 let do fondu, který bude mít výkonnost 9% ročně. Kolik budete mít na účtu a jak dlouho s tím vydržíte?

Na účtu budete mít 1.480.000Kč a při výplatě 13.000Kč měsíčně vám peníze vydrží dalších 20 let. Bez závislosti na státu a s možností si kdykoli se svými penězi udělat co právě budete potřebovat.

Přišla řada na otázky :

  • Bude vám zaměstnavatel platit takové peníze jako příspěvky pořád, až do důchodu? Těžko.
  • Bude stát přispívat na penzijní připojištění stále stejně? To těžko po posledních zkušenostech.
  • Jaká je pravděpodobnost, že se dostanete k vypočítaným částkám? Velmi malá.

A teď to důležité :

  • Existuje otevřený podílový fond, který dlouhodobě zhodnocuje peníze 9%? Je jich mnoho. I více procenty.
  • Je pravděpodobné, že to bude dělat i nadále? Pravděpodobnost je vysoká.
  • Tak co mi brání investovat do takových fondů? Nedostatek informací, finanční nevzdělanost, nechuť učit se něco nového, nedůvěra k neznámému, přemíra nevěrohodných nabídek. A hlavně, špatné reference od lidí, kteří o investování nic nevědí, jen "něco slyšeli". Opravdu tu šanci zahodíte?

No a co byste udělat měli, abyste až za 20 let půjdete do důchodu, mohli pobírat rentu, která vám dorovná příjem, na který jste zvyklí?

Pokud si od příštího měsíce začnete posílat do investice 5.000Kč (jen si spočítejte, kolik posíláte celkem do penzijka, stavebka a rezervotvorné složky životního pojištění), budete za 20 let moci pobírat rentu ve výši cca 25.000Kč měsíčně, což bude vzhledem k inflaci dnešních cca 15.000Kč. A zbytek vám dá stát ve formě důchodu. Je to srozumitelné? Žádná závislost na státu, ale jedna velká jistota. Že někde máte likvidní peníze, které se vám zhodnocují.

Váš Pavel Rudolf

autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz

Autor: Pavel Rudolf | karma: 18.51 | přečteno: 2018 ×
Poslední články autora