Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý z nás máme křišťálovou kouli, nebo vy ne?

29. 12. 2016 9:20:00
Umíte si představit to ticho, kdyby všichni říkali jen to, co vědí? (to je citát od Karla Čapka) Ale to ne. Všichni se vehementně a s radostí věnují předpovídání budoucnosti. Ideálně v oborech, kde je to těžko zjistitelné. ...

Třeba zakladatel Svědků Jehovových Charles Russel na základě měření pyramid stanovil konec světa

na rok 1914. Jen zapomněl specifikovat, jak takový konec světa vypadá, takže si ho podle dnešního učení SJ nikdo nevšiml. A Ježíš už také přišel, je tu mezi námi, ale nikdo neví kde.

Podobné předpovědi se dějí i na dění na kapitálových trzích. Zvláště teď před koncem roku se roztrhy pytel s lidmi, kteří předpovídají Americe pod vedením Donalda Trumpa záhubu, nebo alespoň propad do zapomnění. A já zrovna Donaldu Trumpovi věřím. Věřím, že začne nazývat věci pravými jmény, že nepodlehne diktátu různých -istů a že opět učiní Ameriku silnou, hlavně "v kramflecích". Co to bude znamenat pro akciové trhy? Myslím, že růst amerických akciových titulů. Tomu napovídá i růst amerického Dow Jonesova indexu, který od prezidentské volby roste a už se "spravil" o 2057 bodů, což je růst o 11,4%, navíc doprovázený masivním, až trojnásobným, zvýšením objemu obchodů oproti době před volbou. Zároveň ale dochází na indexu "strachu" (index volatility na S&P) k dosahování nižších a nižších minim, což historicky nevěstí nic dobrého.

31.6.2000, těsně před první novodobou krizí, byl na hodnotě -33,6%, těsně před obratem 31.8.2002 pak na hodnotě +56,51%. V lednu 2007, těsně před druhou krizí, která nastala 31.8.2007, byl na hodnotě -58,91, aby hlásil už 30.9.2008, že krize brzy skončí a ona 1.3.2009 skutečně skončila. Pak byla jedna drobná mezihra mezi 31.3.2011 (-41,84%) a 31.4.2011 (+69,4%) a další od 30.6.2015 (-52,21%) až do 31.7.2015 (+12,11%). No a teď je hodnota tohoto indexu -52,92% a samotný index trhá rekordy ve směru nahoru. Což si trochu protiřečí s tím, co jsem psal výše, protože to vypadá spíš na pořádný průšvih, než na nějaký dlouhodobý růst. Takže uvidíme.

Co se týče Evropy, je tu situace na akciových trzích stejná jako v Americe, jen jsme si poslední krizičku od 1.3.2015 do 1.3.2016 prošli trochu hlouběji díky vyššímu výkonu akciového indexu DAX před krizí.

Naproti tomu trhy rozvíjejících se zemí, reprezentované indexem MSCI EM, si od 1.4.2015 do 1.3.2016 prošly poměrně hlubokou krizí, zakončenou obrazcem Head&Shoulders, což je poměrně stabilní indikátor obratu trendu. Technická analýza tohoto indexu hovoří o tom, že na těchto trzích v brzké době k "něčemu dojde" a vzhledem k tomu, co se tam stalo dodnes, bude to s největší pravděpodobností změna k lepšímu.

Jako kdyby se tyto trhy začaly odtrhávat od trhů evropských a amerických a začaly jít svou cestou. To by pro nás byl jen obrat k lepšímu, protože američtí investoři při náznaku nejistoty vždycky první prodávají to, čemu nerozumí a to jsou právě akcie na rozvíjejících se trzích. Pokud však osud těchto akcií vezmou do rukou například čínští nebo japonští investoři, tak se docela těším na to, co to s indexem a investicemi na rozvíjejících se trzích udělá.

Terorizmus je na světě a je bohužel všudypřítomný. Máme dvě možnosti. Buď hrdě zvedneme hlavu a toto nebezpečí v rámci možností a ochrany k tomu určenými složkami pustíme z hlavy (to je příklad Izraele, jehož si za jeho protiteroristickou politiku velice vážím) nebo sehneme hlavy a necháme si po nich šlapat tu vládou a ministerstvem financí (kvůli penězům, kterých není nikdy dost), tu policisty s neujasněnými pravomocemi nebo nedej Bože přítomností cizí nebo i naší armády v ulicích. Sami si vyberte, čeho se chcete zúčastnit.

Prozatím máme štěstí, že jsme malá a pro svět celkem nezajímavá země a "sestřelení" věží obchodního centra v New Yorku nebo útok na vlak případně Metro ve Španělsku nebo v Londýně je novinářsky daleko zajímavější. A další štěstí pro svět je, že teroristické útoky se zatím odehrávají až na výjimky nekoordinovaně pouze s vidinou ráje a 72 panen v čase po atentátu. Vidiny tím pravděpodobnější, čím více nevěřících s sebou dotyčný vezme.

Kupodivu, na kapitálové trhy nemají nekoordinované teroristické útoky jednotlivců nebo malých skupinek téměř žádný vliv, tak se jich snad nemusíme bát ani v budoucnu. Mimochodem, slyšeli jste někdy o tom, že by teroristé udeřili třeba v Pekingu? Až na důl v Sin-ťiang a 28 mrtvých "údajných" teroristů nic. Jestli by nestálo za to se zeptat, jak to ti Číňani dělají.

Lidstvo se bude dále vyvíjet, takže na obrátkách naberou firmy, které se zabývají výrobou a pěstováním potravin. Biotechnologické firmy a výrobci léků si zažili pád z výšin na jakž takž normální hodnoty a opět rostou. Další v pořadí budou energetické a energii v jakékoli formě vyrábějící firmy. Dokud někdo nevynalezne jednoduchý, levný a hlavně nevyčerpatelný zdroj energie, mají budoucnost před sebou.

A to by tak jako lehký výhled do příštího roku mohlo stačit. Důležité není vědět, co se stane za měsíc, ale důležité je umět reagovat na to, co se stalo právě teď. A protože to je pro normálního smrtelníka čím dál těžší, lidé se odklánějí od investování a bojí se o své peníze. A přitom právě teď je při správném vedení možno dosáhnout zajímavých zisků. Úspěchy aktivně řízených portfolií mi dávají za pravdu.

Přeji zajímavě prožitý konec roku a do toho příštího, ať se daří nám i našim penězům v investicích.

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz)

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 29.12.2016 9:20 | karma článku: 7.75 | přečteno: 428x

Další články blogera

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 159 | Diskuse

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 384 | Diskuse

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 832 | Diskuse

Pavel Rudolf

Jak se novináři mýlí

Pořád čtu o tom, jak se na kapitálových trzích zase něco stalo, co se stát nemělo a nebo že se stane něco strašného, další krize, další ztráty, další problémy. A ono to zase tak moc pravda není. Tyto předpovědi se týkají možná ...

31.3.2017 v 9:10 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 566 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Evropě hrozí nová občanská válka

Když se v Paříži v listopadu 2015 střílelo v klubu Bataclan, do 24 hodin byly facebookové a jiné profily na sociálních sítích zahalené v barvách francouzské trikolory. Když se vraždilo před pár dny v Manchesteru – nic.

26.5.2017 v 8:00 | Karma článku: 48.40 | Přečteno: 19060 | Diskuse

Vladimíra Lokšová

Mnohé firmy v Česku dělají víc škod než užitku

Není ekonomika jako ekonomika. Právě proto, že si česká společnost nechce uvědomovat a analyzovat tuto pravdu, jsme v očích všech významných institucí a světa, a také fakticky, stále rozvojová a zaostalá země.

26.5.2017 v 0:39 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 906 | Diskuse

Eva Kislingerová

Půjčky dlužníkům, obchod s naivitou!

Ač to nezní dobře, přiznejme si, že žijeme v době kultu spotřeby a dluhové. Stačí si pustit televizi, případně chvíli surfovat internetem. Ze všech stran se na nás valí lavina půjček, kdo se nezadluží, jako by nebyl.

25.5.2017 v 21:30 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 1931 | Diskuse

Tomáš Flaška

Já nic nemám, nic nevím, nic nevlastním, všichni se spikli

To je už omletá písnička pana předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ale poslední dar-nedar je už výsměchem všem. Jenom si říkám, co všechno jsou ještě kobliháři schopni spolknout.

25.5.2017 v 12:06 | Karma článku: 45.15 | Přečteno: 6065 | Diskuse

Petr Šindelář

Jak se občanům Česka žije v maňáskovém divadle ústavních činitelů

kde ani přes velkolepé plány rekonstrukce státu nejsou po volbách schopni plnit svoje úkoly, řídit se ústavou a podepsanými smlouvami? Potom se nelze divit, že lidé vládní politiku často vnímají jako dokonalou šaškárnu...

24.5.2017 v 9:52 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 7.22 Průměrná čtenost 1128

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.