Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

No je to tak. Ještě zbývá nějaké menší množství Bitcoinu, které nebylo vypočítáno -> vytěženo. Aby vám mohl být Bitcoin přidělen, musíte totiž vypočítat unikátní hash (Slovem hash (česky haš) se označuje výstup hashovací funkce, což je algoritmus převádějící vstupní hodnotu na jeho otisk v podobě čísla (hash).). Nejlepší je, že na to, abyste mohli těžit Bitcoiny nebo další kryptoměnu, potřebujete počítač a to ne ledajaký. Jde o to, že kryptoměny se těží různým způsobem. Některé s pomocí procesorů základní desky počítače, některé s pomocí výkonných grafických karet a některé už jen se speciálním hardware.

Takže nejdříve, jak lze těžit bitcoin ručně. Toto video je velice populární a na rovinu, jestli nevíte, co se ve videu děje, do těžby se nepouštějte.

Těžba Bitcoinů je tedy o počítání hashů, potvrzujících transakce. Za ty získáte odměnu. Každé 4 roky je odměna snížena na polovinu. Například v roce 2009 vznikalo každých 10 minut 50 nových Bitcoinů, v roce 2016 to bylo jen 12,5 Bitcoinu za 10 minut a v roce 2020 to bude už jen 6,25 Bitcoinu za 10 minut. Když uvážíme, že Bitcoiny těží obrovské množství lidí, je jen malá pravděpodobnost, že právě vy budete tím, kdo najde (vypočítá) nový hash. Proto se těžaři sdružují do skupin - Mining Poolů. První mining pool vymyslel Čech a běží stále na této adrese. Něco jako mining pool realizují Číňané tak, že prostě do haly navezou tisíce počítačů se speciálním hardware s procesorem ASIC, který je přímo navržen pro výpočet hash s kódováním SHA-256, se kterým pracuje Bitcoin.  

Další typy kryptování jsou Scrypt pro kryptoměnu Litecoin, NeoScrypt pro Vertcoin, X11, X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight a EtHash. Je toho docela slušná řádka.

Ještě pořád chcete těžit Bitcoin? Ale proč vlastně? Je mít Bitcoin taková výhra? Co to vlastně je?

Především odhlédněme od faktu, že jsou to jen jedničky a nuly. To je dnes v bankách většina peněz. Jen Bitcoin nemá zatím svoji papírovou nebo kovovou podobu. Bitcoin jsou tedy opravdu JEN jedničky a nuly. 

Zatímco v bankách vidíte jen na svůj účet, ve světě Bitcoinu vidíte transakce i všech ostatních. Zase to má tu výhodu, že hlavní pokladní kniha není jako v bance na jednom serveru (plus záložní média), ale na velké skupině počítačů, takže výpadek jednoho transakční možnosti neomezí.

Nevýhoda je, že banku můžete v případě krádeže peněz z účtu žalovat, ale u Bitcoinu obchodujete s anonymními lidmi a neměli byste věřit nikomu. Pravda je, že důvěru nepotřebujete, protože je Bitcoin dokonale ochráněn algoritmy a kryptováním. Zatím.

U Bitcoinu se také neudržuje zůstatek účtu, při transakci tak není možné ověřit, jestli odesilatel má dostatek prostředků, aby je mohl odeslat adresátovi. Dostatek prostředků se zajistí tak, že odesilatel musí podat důkaz v podobě doložených transakcí, kde potřebné Bitcoiny získal. To se děje automaticky a transakce ověřují další uzly v síti. Jakmile se transakce provede, vstupy se považují za využité a označí se tak. Na další transakci už nejdou využít.

Pojďme se podívat na cenu Bitcoinu. Jako u každého obchodu cenu určuje velikost poptávky a nabídky. Jestliže všichni chtějí Bitcoin a nikdo ho nechce prodat, cena rychle stoupá. Jestliže naopak chtějí všichni prodat Bitcoin a nikdo ho nechce koupit, cena rychle klesá. Ideální je normální transakční pool, kde se vyjednávají ceny jednotlivých transakcí a cena tak kolísá jen v malé míře. Ale sem Bitcoin ještě nedošel. Zatím je to měna, jejíž kolísavost (volatilita) je taková, že vás během několika minut nebo i sekund může připravit o celoživotní úspory. Protože obchodování s Bitcoinem není investice, ale spekulace. Když nakoupíte Bitcoin, je to jako kdybyste si vyměnili koruny za eura Jen s tím, že nevíte, jestli bude zítra euro za 10Kč, za 25Kč nebo za 80Kč. 

Příklad investice : Kdybych nakoupil Bitcoin 26. března 2017, zaplatil bych za něj 952,68USD, takže za mých 100.000Kč bych nakoupil 4,1973 BTC. 12. června bych tyto Bitcoiny prodal za 291.554Kč. No to je ale super investice, ne? Jdu do ní. Tak 12. června 2017 nakoupím za 100.000Kč Bitcoiny. Konkrétně 1,4396BTC. Už jsem bohatý? Je přece 15. července. No zase tak bohatý nejsem, protože dnes bych za své Bitcoiny dostal 66.421Kč. A to už je Volatilita. Nebo spíš VOLatitlita.

Ještě pořád považujete Bitcoin za dobrou investici? 

Ve skutečnosti je Bitcoin už téměř vytěžen, to znamená, že obchodujeme jen s něčím ohraničeným. Zlato, platina, měď, stříbro, to jsou všechno materiály, které mají také omezené množství, vytěží se jich každý rok méně a méně, ale jsou to materiály, které jsou využitelné a recyklovatelné a když dojde ke kolapsu, zůstanou, protože jsou fyzicky přítomné. Proto se banky až do roku 1972 zaštiťovaliy zlatými rezervami.

Bitcoin je měna, která jeden den může být skvělá a oblíbená a druhý den po ní pes neštěkne. Stačí, že někdo rozklíčuje šifrovací algoritmus digitálního podpisu někoho, kdo má Bitcoinů více a nadělá v účtování zmatek. Nebo do Bitcoinové sítě pošle nějaký zajímavý virus-sběrač. A je po oblibě. Spolu s Bitcoinem padnou všechny ostatní kryptoměny a bude ticho po pěšině. A vaše peníze budou  mít v kapsách ti, co prodali. 

Toto se vám samozřejmě může stát i u akcií nebo podílových fondů. Ale ne v takové míře. Poslední velký propad měl -50% a už dávno jsme z něj venku. A ten propad trval půl roku. Jak jste viděli na příkladu, u Bitcoinu trval podobný propad měsíc.

Víte co je také prima? Pokud pošlete Bitcoiny na špatnou adresu, zmizí nejen vám, ale zmizí z celé bitcoinové sítě. Když ztratíte svůj šifrovací klíč, ztratíte všechny Bitcoiny, které jste vlastnili, včetně všech minulých transakcí. 

Nevíte co s prachama? Kupte si Bitcoin(;-))

Váš Pavel Rudolf

PS : Maximální počet Bitcoinů bude 21 milionů a minimálně lze prodat jednu milióntinu Bitcoinu.

 

  

  

 

 

 

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 17.7.2017 9:20 | karma článku: 9,36 | přečteno: 1042x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 312x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma: 11,72 | Přečteno: 974x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1185x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.