Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak drahé je "zadarmo" v investicích?

Už se vám stalo, že za vámi přišel finanční poradce a nabídl vám svoje služby se slovy, že nic nemusíte platit a že vše je v rámci jeho služeb zadarmo? Zkusme se zamyslet, jestli to je pro vás výhodné.

--- Prosím, abyste tento článek nečetli tak, jako že to platí obecně. Čest jednotlivcům, kteří ve službě veřejnosti vidí svojí cestu, jak na tomto světě rozdávat radost. Pokud je takovýto člověk navíc investičně dobře vyškolen a má i vlastní investice, pak může dobře nastavit i vaše investiční portfolio. ---

Na věc se musíme podívat z několika úhlů pohledu.

První je, že sice existuje možnost, že vám někdo dá oběd zadarmo, ale v obchodě těžko. Vždycky nakonec dojde k obchodu a vy na marži zaplatíte nejen ten oběd. Proč? Protože jste tomu člověku zavázáni, máte pocit, že mu něco dlužíte a proto jste připravenější uzavřít s ním obchod. To je taktika. Jestli se chcete něčeho podobného vyvarovat, důsledně trvejte na tom, že si své jídlo zaplatíte. Nemusíte mít potom stres v případě odmítnutí obchodu. Takže :

 

Nikdo vám nedá oběd zadarmo.

Druhá možnost je, že ten člověk je placen z peněz, které vy v tuto chvíli nevidíte. O to je to horší. Ať vám udělá dobrou nebo medvědí službu, ten člověk vždycky svojí odměnu dostane. A co vy?

Hodně se to používá právě ve finančních službách. Každá finančněporadenská společnost má své „analytické oddělení“. To jsou lidé, kteří rozumí dokonale všem produktům na trhu a dokážou vám napasovat ty nejlepší produkty na vaši momentální situaci, které vám pomohou si splnit vaše budoucí tužby. Zadarmo pracuje tedy nejen poradce, ale i analytické oddělení. A to si představte, že každá finančněporacenská společnost má i svého šéfa, obchodní a produktové ředitele, sekretářky a podobně.

Kde se tedy berou ty peníze, které za svoje služby dostanou? Dostávají je od institucí, jejichž produkty prodají svým zákazníkům. Potud správně, ovšem jen za předpokladu, že podobné produkty budou za stejné peníze od všech institucí, které je poskytují. Pokud tomu tak není a ono není, logicky vám analytické oddělení doporučí spíše ten produkt, za který je větší provize. Tak to se dá pochopit. A my už jsme u druhé instituce a zdroj peněz mizí ze zorného úhlu. Jen odbočka. Představte si, že moje osobní bankéřka mi jednou , když mi doporučovala nějaký produkt a tvrdila, že je zadarmo (bez polatků), na otázku, z čeho je placena, odpověděla, že ji platí banka. Z „nějakých“ peněz, co vydělá.

No a teď se podíváme, co se děje s Vašimi penězi, když už si něco takového koupíte. Budeme srovnávat přímou investici 2.000Kč měsíčně po dobu 20 let do otevřeného podílového fondu s výnosností 9% ročně.

 V 1. případě vezmeme produkt investiční životní pojištění, nebudeme se zabývat riziky, prostě platíte 2000Kč měsíčně do investice. A ta opravdu vynáší 9% ročně. A fond v pojišťovně opravdu nemá „management fee“ (poplatek pro správce fondu). Jediné, co započítáme, je, že 24 měsíců budete místo do investice posílat své peníze do pojišťovny na krytí nákladů. To znamená, že investovat začnete až po dvou letech od zahájení, takže budete investovat jen 18 let. A porovnáme to s čistou investicí 2000Kč měsíčně na 20 let při 9% ročním zhodnocením.

 Výsledek :

Rozdíl-265.043

A to je 12 x 2000 jen 24.000Kč na poplatcích. Je to znát, že ze začátku neinvestujete, ale platíte poplatky. Myslím, že kdyby vám tohle někdo řekl, bylo by pro vás výhodné zaplatit mu klidně i 50.000Kč za radu. Pořád byste byli těžce v plusu. A to si vezměte, že byste většinou měli do investic posílat daleko víc peněz. Ideálně 4-5 tisíc korun. Vynásobte si pak utrženou ztrátu 2x nebo 2,5x.

Ano, jsou tu i společnosti, které si nechají zaplatit méně a některé, které si nechají zaplatit více. To je v pořádku. Tak třeba jedna ze společností slibuje, že nebudete jim nic platit, ale že si jen předplatíte emisní příplatek (agio) na celou dobu a ještě na něj dostanete slevu. OK, pokud je emisní příplatek se slevou třeba 3,5%, pak ve výše uvedeném případě zaplatíte 16.800Kč. Předem, ne postupně. Z těchto peněz si část nechá společnost poskytující produkt a část dostane distribuční společnost, která vám ho prodala. Jenže ho dostane jednou a dost. To znamená, že dejme tomu 4.000Kč dostane poradce, který vám produkt prodal a víc nikdy nic. Jakou bude mít asi motivaci vám poskytovat další služby, jako je poradenství, zařizovat switche do jiných fondů, otevírat investice do nových fondů a přesunovat do nich majetek z fondu, kterému se momentálně nedaří? Žádnou. Tady pracuje opravdu zadarmo, nehledě k tomu, že za ty peníze si těžko pořídí nějaké školení. Ono vzdělání něco stojí. Svěřili byste své peníze takovému poradci? Zeptejte se ho na to. Máte na to právo a poradce vám musí sdělit výši své provize. To není proto, abyste se zhrozili její výše, ale abyste získali jistotu, že ten člověk za rok nezemře na hlad nebo nebudedělat něco jiného.

Ideálně byste si měli najít takového poradce, který je placen vámi, aby vám nenabízel předražené produkty, který si vezme nějaké rozumné peníze na začátku za práci, kterou pro vás vykonal a který je dále placen z emisních poplatků, které platíte každý měsíc při pravidelné investici (většinou do 6% investované částky, tedy v našem případě do 120Kč ze 2.000Kč), která je na to, aby se o vás dobře staral a dobře vám radil v průběhu celé investice. A jestli vám někdo tvrdí něco jiného, tak ať vám ukáže, jak je placen a kolikrát v průběhu celé investice. A hned vám bude jasné, jak dlouho a jak kvalitně se o vás bude starat. Berte to tak, že například já platím 6-12 tisíc měsíčně za vzdělání. Kolik platí za vzdělání ten, který dostane peníze jednou a víc nic? A kolik musí mít klientů, aby se uživil? A bude pak mít čas na vás a na vaše potřeby?

Další taková perlička je „management fee“ - manažerský poplatek nebo lépe TER (total expense ratio) – celková nákladovost fondu (nevím, proč tuto zkratku finanční poradci používají pro „technickou úrokovou míru“). Pokud investujete do fondů přímo, v grafech, které vidíte různě po internetu se počítá s NAV (net asset value – čistá hodnota aktiv). To znamená, že jde o peníze, které jsou vaše a TER je od nich už odečten. Proto nechápu, proč se tady pořád lidi ohánějí těmito zkratkami. Ale ono je to jiné, když investujete přes prostředníka. Ten si většinou nějaké management fee strhává z peněz, které vám investoval a snižuje vám tak zisk. Zkusíme zase nějaká čísla. Příklad jako minule – 2.000Kč měsíčně na 20 let a 9% ročně zhodnocení.

Výsledek :

Rozdíl-82.912

Není to moc za 20 let, ale jsou to peníze, které nikdy neuvidíte. Opět pokud budete investovat více, vynásobte si výsledek koeficientem. A stejně většinou zaplatíte ještě provizi za vstup.

 

Takže na co si máte dát při investici pozor?

  • Nekupujte služby „zadarmo“, raději si zaplaťte kvalitního poradce.
  • Investujte přímo do fondů bez prostředníka. Nebudete muset platit management fee prostředníkovi. Jakýkoli prostředník je bezpečnostní i poplatková díra, která stojí v cestě vašim penězům.
  • Snažte se mít vlastní majetkový účet mimo republiku, pak vám na něj nemůže ani stát, ani exekutor. Pokud si budete vybírat rentu, řádně ji zdaňte (podle platných zákonů po 6 měsících držení investice danit zisky nemusíte, ale kdoví, co bude v budoucnu).
  • Chcete-li více informací, najdete je v projektu Jak Být Bohaty.cz (odkaz v pravém sloupci), který je zdarma. Doufám, že je využijete ke svému prospěchu. Nebojte, není to popření výše popsaných principů. Třeba tam najdete něco, za co rádi utratíte peníze.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | úterý 5.11.2013 9:20 | karma článku: 13,72 | přečteno: 1680x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 312x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1041x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Konec intervencí. Co to dělá s korunou?

A je to tady. ČNB přestala držet korunu na hranici 27Kč. To je slovo do pranice pro scalpery a další individua, kteří chtějí na posílení koruny vydělat svých 8%. A jak to je doopravdy? V tomto článku, který budu občasně aktualizo-

7.4.2017 v 11:55 | Karma: 11,72 | Přečteno: 974x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak se novináři mýlí

Pořád čtu o tom, jak se na kapitálových trzích zase něco stalo, co se stát nemělo a nebo že se stane něco strašného, další krize, další ztráty, další problémy. A ono to zase tak moc pravda není. Tyto předpovědi se týkají možná ...

31.3.2017 v 9:10 | Karma: 10,22 | Přečteno: 700x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak vybrat správný fond pro investici

při investování jednorázovém (nebo nepravidelném) a pravidelném měsíčním. Jsou vůbec nějaké rozdíly? Často slýchám, že to je jedno. Ale není. A to zásadně. Kdo má peníze na účtu už teď, musí správně vybrat. Kdo ne ...

7.3.2017 v 8:50 | Karma: 14,22 | Přečteno: 1400x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jsem mladý. Proč se připravovat na důchod?

Dnešní mladí, jako všichni mladí na celém světě, myslí na všechno jiné než na to, jak budou trávit důchod. I když přece jen, v anglosaských zemích jsou vedeni k tomu, aby 10% příjmu posílali do investic, i když jim dost není ...

1.2.2017 v 9:15 | Karma: 11,00 | Přečteno: 863x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Jak se chopit příležitosti v roce 2017?

Je tu leden a to je měsíc, ve kterém se různé osobnosti vyjadřují k dění v příštích měsících a dovolují si činit předpovědi. Relevance těchto předpovědí je sice nulová, protože nikdo neví, co bude za 10 minut, natož pak za rok,...

14.1.2017 v 9:50 | Karma: 9,92 | Přečteno: 762x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Každý z nás máme křišťálovou kouli, nebo vy ne?

Umíte si představit to ticho, kdyby všichni říkali jen to, co vědí? (to je citát od Karla Čapka) Ale to ne. Všichni se vehementně a s radostí věnují předpovídání budoucnosti. Ideálně v oborech, kde je to těžko zjistitelné. ...

29.12.2016 v 9:20 | Karma: 8,55 | Přečteno: 492x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Trumpův odkaz aneb proč vlastně investovat

Je po volbách v USA a na křesle v Bílém domě se na přelomu roku vystřídají nájemníci. Amerika stála před volbou prodloužení stávající situace v osobě Hillary Clintonové nebo radikální změny až na dřeň Kongresu v osobě Donalda ...

29.11.2016 v 8:50 | Karma: 12,62 | Přečteno: 527x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Co s děje? Klid před bouří?

Psal jsem zde o příležitosti, o tom, že se teď vyplatí investovat do Emerging Markets, že tyto trhy půjdou nahoru a že kdo bude investovat, pravděpodobně dosáhne v krátké době zajímavých zisků. Nuže pojďme se podívat, jak jsou ...

18.10.2016 v 8:50 | Karma: 13,23 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Slyšíte to ticho?

Nic. Nikdo nekřičí, že je třeba investovat, nikdo se netluče v prsa, jaké výkony svým klientům dokázal dopřát, je ticho po pěšině. Nevím proč, protože právě tento rok je díky poklesu nejlepším k započetí investování. A nikdo ...

14.9.2016 v 11:00 | Karma: 13,77 | Přečteno: 910x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Poradenské tituly a strejda Karel

Všimli jste si, jak se roztrhl pytel s různými tituly, které si různí lidé píší před nebo za jméno? V poradenském byznyse se teď hodně propaguje titul €FA nebo EFA. Tak jsem si zkusil nechat poradit od člověka, který se ...

15.8.2016 v 8:50 | Karma: 18,59 | Přečteno: 1228x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Okurková sezóna v létě? Ale kdeže.

Psal jsem o vývoji na rozvíjejících se trzích. První článek vyšel 1.3. Druhý vyšel 20.5. a třetí 13.7. Všechny popisují jediné, skvělou šanci na zhodnocení peněz právě na rozvíjejících se trzích. Jak se situace vyvíjí dál? Lépe ..

4.8.2016 v 11:55 | Karma: 18,47 | Přečteno: 606x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Skvělá šance na sledování krizového vývoje (Turecko)

V Turecku se pučem pokusila část armády bez velitelských špiček převzít moc. Prezident to ustál a zemi má pod kontrolou. Vše se stalo mezi pátkem odpoledne po uzavření istambulské burzy a řekněme nedělí, kdy v hlavním městě ...

18.7.2016 v 10:10 | Karma: 17,11 | Přečteno: 908x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

A je to tu. Dobře vydělat už můžete jen chvíli.

Nedávno jsem tu psal o patternu (obrazci) Head & Shoulders. Že značí obrat trendu a že, jelikož je nyní na MSCI EM reverzní, se můžeme těšit na poměrně dlouhou dobu v býčím trhu. Tak se ...

13.7.2016 v 8:50 | Karma: 15,96 | Přečteno: 2317x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

BREXIT - hodinu po hodině

A je to tady. Britové hlasovali v referendu o vystoupení z Evropské Unie. Vote YES Rozhodlo to 1.300.000 voličů, kteří byli pro vystoupení. Velice těsný výsledek 51,9% PRO ku 48,1% PROTI. No a co trhy? Uvidíme, co se bude ...

23.6.2016 v 10:00 | Karma: 20,06 | Přečteno: 1441x | Ekonomika

Pavel Rudolf

Finanční gramotnost aneb mýty o penzijním připojištění

Už zase sedím. Víte, co mě posadilo? Výrok, který jsem zaslechl, že "penzijní připojištění má zhodnocení 23% měsíčně a s příspěvkem zaměstnavatele ještě víc, tak proč ho nemít?". A fakt jo. Ke každé tisícikoruně vám stát přidá ...

14.6.2016 v 8:50 | Karma: 18,51 | Přečteno: 2054x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1185x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.