Strašpytel nebo chamtivec?

13. 10. 2015 9:10:00
Ještě jsem celý rozespalý. V půl šesté ráno jsem se vrátil z Grazu, kde jsme slavili 30 let firmy a musím říct, že jsem byl překvapený, kdo a jak přišel pogratulovat. Zároveň jsme se dozvěděli novinky a opět se ujistili, ...

že náš fondový manažer, Patrik Spiess, dělá dobrou práci. V České republice investoři jdou po krátkodobých ziscích. Nebo jsou příliš úzkostliví a naopak investují do produktů, kde když odečteme inflaci od výkonu, dostaneme záporné číslo. Je to všechno jen boj dvou základních lidských pocitů, strachu a chamtivosti.

Kdy vítězí chamtivost?

Přečtěte si následující : Přijde k vám na návštěvu kamarád a přijde řeč na peníze, protože zrovna máte k výplatě stavební spoření a už se vám nechce znovu poslat své peníze na šest let do produktu, který je naprosto nelikvidní a kde vám stát přispěje maximálně 2.000Kč ročně. A kamarád vám řekne. "Hele, já mám peníze už třetím rokem u .... a dělá mě to zhruba 20% ročně. Ať už se na trzích děje cokoli, já jsem vždycky v plusu. Prostě skvělý. A dokonce mi garantují 100% vkladu." No řekněte, jaká by byla vaše další otázka? No na 95% co je to za firmu ta ... a kde sídlí nebo jak ten produkt sehnat.

Jenže pozor. Jestliže někdo vydělává i na klesajících trzích, jedná se jednoznačně o spekulaci a takzvanou krátkou pozici, kdy prodáte něco, co nevlastníte, abyste to později mohli levněji nakoupit a vynulovat pozici. Ale jakákoli spekulace má dvě stránky. Můžete vydělat a můžete také prodělat. To ve chvíli, kdy se cena začne zvedat. A v této situaci mají investoři-profesionálové, kteří věří svému odhadu vývoje trhu nástroj, zvaný Martingale, který pomáhá hráčům rulety v kasínu vždy vyhrát. Ovšem další podmínkou je nekonečné množství peněz. Pokud jde trh proti našemu odhadu, nakupuji další podíly vždy za více a více peněz. Tím průměruji nákupní cenu a když se trh otočí, začínám vydělávat daleko dříve než při prvním vkladu.

Jak takové počínání končí? Když se trh otočí, pak vyděláte spoustu peněz. Ovšem také se může stát, že zvítězí strach. Pokud se tak stane, obchodník uzavře pozice a realizuje obrovskou ztrátu. Ale to vám tento obchodník většinou neřekne, protože předpokládá, že prohrané peníze v budoucnosti vydělá zpět. A když vyděláváte 20% ročně, proč byste do takového produktu neposlali další peníze? Takže peníze na obchody se hrnou.

Kdy vítězí strach?

Představte si člověka, který těžce vydělal peníze, které poslal do stavebka, aby se mu "zhodnotily" o 1% a 2.000Kč ročně. I když stavební spořitelna nemá nijak zvláštní výsledky, přesto se mu peníze za šest let odpírání zhodnotí o cca 3% ročně. No a když máme ještě inflaci cca o 3% míře, je krásně na nule.

A tento člověk se rozhodne, že si dá peníze do nějakého lepšího produktu. Protože lidé u nás o investicích obecně nemají žádný přehled a mají myšlení spořilů (lidí, kteří spoří) a ne investorů, tak mu finanční poradce udělá rizikový profil, zjistí, že ten člověk je konzervativní investor a místo toho, aby mu opravdu poradil a vysvětlil investování, tak mu doporučí nějaký konzervativní fond. A je to. Za rok zase ty tři procenta a bez inflace nula. A tento člověk je spokojený, protože je to něco, co zná a pracuje to stejně, jako minule stavebko. A je to super, ne? (osobní zkušenost-pozn.aut.)

Nebo se může stát, že tento člověk narazí na skutečného poradce. Investičního poradce. Někoho, kdo mu vysvětlí pro a proti investování, rizika s investováním spojená, ukáže mu, že investování je na celý život a je to alternativa k bankovním vkladům, že nemá smysl posuzovat výsledky investic po třech letech, když má před sebou dvacet let investování a že je výhodnější být například pět let v mínusu a pak vydělat s velkými penězi než vydělat první rok dvacet procent a pak jít do mínusu. To je samozřejmě o investičních přístupech a filozofii investování, se kterou musí investor souhlasit a být s ní srozuměn.

To je rozdíl mezi investory dnes na rozvinutých a rozvíjejících se trzích. Ti první jsou šťastní za dvoumístné výnosy v prvním nebo druhém roce investování a neuvědomují si, že na těch dvaceti tisících je i dvacet procent pár stokorun. Ti druzí sice skřípou zuby při propadech, ale zato nakupují na trzích, které mají nízký poměr cena/výkon a obrovské předpoklady výkonu. Takže se těší na dobu za 10-15 let, kdy budou mít na kontě řádově statisíce až miliony a ony se jim zhodnotí o desítky nebo spíše stovky procent.

Proto vám všem radím. Rozmyslete si, od koho si necháte poradit. Jestli raději všechny peníze nasypete do pojistek a jiných "výhodných" a "jistých" nebo "garantovaných" produktů, domluvte se s finančním poradcem. Jestli chcete mít v investování jasno a vědět, co děláte a proč, tak si pozvěte investičního poradce. Ten vám ukáže možnosti, o kterých jste nikdy neslyšeli a řekne vám ve zkratce to, o čem tady neustále píši. A než se rozhodnete, informace si nechte důkladně uležet, protože je důležité, aby vám sedly. Pokud vám nesednou, neinvestujte, protože byste činili příkoří sobě i svému investičnímu poradci. Věřím, že se rozhodnete správně.

Ještě mám jednu prosbu. Čtete a chápete moje články. Já, jako investiční poradce, se neustále snažím zvyšovat úroveň svých služeb. Připravil jsem dotazník spokojenosti. Ne s jakýmikoli službami, ale tak nějak obecně se životem. Prosím, pomozte mi udělat si jasno v tom, s čím byste potřebovali pomoci. A neumím ani nemožné ihned, ani zázraky do tří dnů.

Odkaz na dotazník

Váš Pavel Rudolf

PS : Vzpomínka na páteční investiční konferenci v Grazu

Když budete dělat to, co všichni, budete na tom tak, jako všichni. Rozhlédněte se kolem. Chcete to?

Autor: Pavel Rudolf | úterý 13.10.2015 9:10 | karma článku: 11.69 | přečteno: 908x

Další články blogera

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 255 | Diskuse

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 779 | Diskuse

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 721 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Zadlužená generace

Tohle se těžko okecá: Dluhy domácností u bank a družstevních záložen koncem roku 2018 činily 1,65 bilionu korun. Meziročně tak vyskočily skoro o 8 %.

24.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.88 | Přečteno: 12520 | Diskuse

Veronika Charvátová

Sexuální predátoři "V síti"

Děti stráví na internetu v průměru až 2 hodiny denně. Co tam dělají? Jaké nástrahy na ně číhají? Šokující informace, které se podařilo získat během 10 dnů, ti vyrazí dech.

21.5.2019 v 13:13 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 894 | Diskuse

Richard Neugebauer

Právo mít se lépe než v Německu

Jak se zbavit dluhů? Jak zařídit kvalitní potraviny? Jak se mít jako rodič na rodičovské dovolené stejně dobře jako dělník u pásu v Mladé Boleslavi? Čtěte.

21.5.2019 v 8:47 | Karma článku: 37.12 | Přečteno: 2933 | Diskuse

Jan Adamec

Británie na kolenou?

Z článků „nezávislých“ médií si může člověk pomyslet, že Británie je před bankrotem a Angličané už chtějí v EU zůstat, protože zjistili, že „naletěli“. Jaká je ale realita?

20.5.2019 v 18:08 | Karma článku: 31.16 | Přečteno: 1154 | Diskuse

Libor Kovář

Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Pokud hledáte bezpečný přístav pro vaše volné prostředky a zároveň chcete, aby vám výnosy z vaší investice byly vypláceny pravidelně, máte v podstatě jen 3 možnosti. ...

20.5.2019 v 11:13 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1166

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Najdete na iDNES.cz