Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Každý z nás máme křišťálovou kouli, nebo vy ne?

29. 12. 2016 9:20:00
Umíte si představit to ticho, kdyby všichni říkali jen to, co vědí? (to je citát od Karla Čapka) Ale to ne. Všichni se vehementně a s radostí věnují předpovídání budoucnosti. Ideálně v oborech, kde je to těžko zjistitelné. ...

Třeba zakladatel Svědků Jehovových Charles Russel na základě měření pyramid stanovil konec světa

na rok 1914. Jen zapomněl specifikovat, jak takový konec světa vypadá, takže si ho podle dnešního učení SJ nikdo nevšiml. A Ježíš už také přišel, je tu mezi námi, ale nikdo neví kde.

Podobné předpovědi se dějí i na dění na kapitálových trzích. Zvláště teď před koncem roku se roztrhy pytel s lidmi, kteří předpovídají Americe pod vedením Donalda Trumpa záhubu, nebo alespoň propad do zapomnění. A já zrovna Donaldu Trumpovi věřím. Věřím, že začne nazývat věci pravými jmény, že nepodlehne diktátu různých -istů a že opět učiní Ameriku silnou, hlavně "v kramflecích". Co to bude znamenat pro akciové trhy? Myslím, že růst amerických akciových titulů. Tomu napovídá i růst amerického Dow Jonesova indexu, který od prezidentské volby roste a už se "spravil" o 2057 bodů, což je růst o 11,4%, navíc doprovázený masivním, až trojnásobným, zvýšením objemu obchodů oproti době před volbou. Zároveň ale dochází na indexu "strachu" (index volatility na S&P) k dosahování nižších a nižších minim, což historicky nevěstí nic dobrého.

31.6.2000, těsně před první novodobou krizí, byl na hodnotě -33,6%, těsně před obratem 31.8.2002 pak na hodnotě +56,51%. V lednu 2007, těsně před druhou krizí, která nastala 31.8.2007, byl na hodnotě -58,91, aby hlásil už 30.9.2008, že krize brzy skončí a ona 1.3.2009 skutečně skončila. Pak byla jedna drobná mezihra mezi 31.3.2011 (-41,84%) a 31.4.2011 (+69,4%) a další od 30.6.2015 (-52,21%) až do 31.7.2015 (+12,11%). No a teď je hodnota tohoto indexu -52,92% a samotný index trhá rekordy ve směru nahoru. Což si trochu protiřečí s tím, co jsem psal výše, protože to vypadá spíš na pořádný průšvih, než na nějaký dlouhodobý růst. Takže uvidíme.

Co se týče Evropy, je tu situace na akciových trzích stejná jako v Americe, jen jsme si poslední krizičku od 1.3.2015 do 1.3.2016 prošli trochu hlouběji díky vyššímu výkonu akciového indexu DAX před krizí.

Naproti tomu trhy rozvíjejících se zemí, reprezentované indexem MSCI EM, si od 1.4.2015 do 1.3.2016 prošly poměrně hlubokou krizí, zakončenou obrazcem Head&Shoulders, což je poměrně stabilní indikátor obratu trendu. Technická analýza tohoto indexu hovoří o tom, že na těchto trzích v brzké době k "něčemu dojde" a vzhledem k tomu, co se tam stalo dodnes, bude to s největší pravděpodobností změna k lepšímu.

Jako kdyby se tyto trhy začaly odtrhávat od trhů evropských a amerických a začaly jít svou cestou. To by pro nás byl jen obrat k lepšímu, protože američtí investoři při náznaku nejistoty vždycky první prodávají to, čemu nerozumí a to jsou právě akcie na rozvíjejících se trzích. Pokud však osud těchto akcií vezmou do rukou například čínští nebo japonští investoři, tak se docela těším na to, co to s indexem a investicemi na rozvíjejících se trzích udělá.

Terorizmus je na světě a je bohužel všudypřítomný. Máme dvě možnosti. Buď hrdě zvedneme hlavu a toto nebezpečí v rámci možností a ochrany k tomu určenými složkami pustíme z hlavy (to je příklad Izraele, jehož si za jeho protiteroristickou politiku velice vážím) nebo sehneme hlavy a necháme si po nich šlapat tu vládou a ministerstvem financí (kvůli penězům, kterých není nikdy dost), tu policisty s neujasněnými pravomocemi nebo nedej Bože přítomností cizí nebo i naší armády v ulicích. Sami si vyberte, čeho se chcete zúčastnit.

Prozatím máme štěstí, že jsme malá a pro svět celkem nezajímavá země a "sestřelení" věží obchodního centra v New Yorku nebo útok na vlak případně Metro ve Španělsku nebo v Londýně je novinářsky daleko zajímavější. A další štěstí pro svět je, že teroristické útoky se zatím odehrávají až na výjimky nekoordinovaně pouze s vidinou ráje a 72 panen v čase po atentátu. Vidiny tím pravděpodobnější, čím více nevěřících s sebou dotyčný vezme.

Kupodivu, na kapitálové trhy nemají nekoordinované teroristické útoky jednotlivců nebo malých skupinek téměř žádný vliv, tak se jich snad nemusíme bát ani v budoucnu. Mimochodem, slyšeli jste někdy o tom, že by teroristé udeřili třeba v Pekingu? Až na důl v Sin-ťiang a 28 mrtvých "údajných" teroristů nic. Jestli by nestálo za to se zeptat, jak to ti Číňani dělají.

Lidstvo se bude dále vyvíjet, takže na obrátkách naberou firmy, které se zabývají výrobou a pěstováním potravin. Biotechnologické firmy a výrobci léků si zažili pád z výšin na jakž takž normální hodnoty a opět rostou. Další v pořadí budou energetické a energii v jakékoli formě vyrábějící firmy. Dokud někdo nevynalezne jednoduchý, levný a hlavně nevyčerpatelný zdroj energie, mají budoucnost před sebou.

A to by tak jako lehký výhled do příštího roku mohlo stačit. Důležité není vědět, co se stane za měsíc, ale důležité je umět reagovat na to, co se stalo právě teď. A protože to je pro normálního smrtelníka čím dál těžší, lidé se odklánějí od investování a bojí se o své peníze. A přitom právě teď je při správném vedení možno dosáhnout zajímavých zisků. Úspěchy aktivně řízených portfolií mi dávají za pravdu.

Přeji zajímavě prožitý konec roku a do toho příštího, ať se daří nám i našim penězům v investicích.

Váš Pavel Rudolf

(autor je spolupracovníkem projektu jakbytbohaty.cz)

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 29.12.2016 9:20 | karma článku: 8.55 | přečteno: 459x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Alice Barešová

A k nákupu dostanete

Věta, kterou mají spotřebitelé rádi, nakoupí hlavně kvůli neodolatelnému dárku a pak se diví. Jako třeba náš zeť, koupil si nějaký nesmysl, protože k němu byl přibalen vysavač na klávesnici.

29.9.2023 v 8:07 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 3622 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Širokospektrální prezident bez názoru jako symbol doby

Už jsme tu mluvili o marných nadějích českých demonstrantů. Mluvili jsme tu i o teorému středového voliče, který v konečném důsledku vede k tomu, že volby stále dopadají tak nějak nastejno. Někteří se ozvali:

27.9.2023 v 9:25 | Karma článku: 42.23 | Přečteno: 2856 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?

Termín digitalizace se v poslední době skloňuje stejně často, jako kdysi vědecko-technická revoluce nebo aplikace vědy a výzkumu v praxi.

27.9.2023 v 8:24 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 220 | Diskuse

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma článku: 35.34 | Přečteno: 1089 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 38. týdne

Americká centrální banka sice sazby zatím dále nezvýšila, ale ukázala výhled na tempo snižování sazeb do roku 2026. Jde o bolestivou odvykačku od nízkých úroků a tedy levných půjček, na které si celý vyspělý svět zvykl

24.9.2023 v 22:45 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 81 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1184

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...