Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12. 02. 2018 9:17:14
Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

Co se vlastně stalo? Někdo si usmyslel, že vyžene cenu BTC vzhůru a zkusí, jestli na tom dokáže vydělat. Nakoupil BTC za pár centů (nebo dolarů) kus a jdeme na to.

Obrázek níže popíšu dále

V bodě 1 došlo k výprodeji, ale hned za pár dnů nato došlo ke zpětnému nákupu. V bodě 2 další nákup a v bodě 3 další nákup, nyní rozprostřený do delšího času, aby zbytečně nezvyšoval cenu. Potom se vypsal větší obchod, jehož realizace trvala delší dobu a začala zvyšovat cenu BTC. Na grafu je to vidět ve zvyšujícím se objemu obchodů, což je sloupcový graf na spodku vrchního grafu. Bod 4 je tzv. medvědí past, což je bod, kdy se BTC zbavují investoři, kteří mají mozek v hlavě. CCa 400% zisku je slušný výdělek. A jedem dál.

Trochu jsem roztáhl časovou osu, abychom lépe viděli souvislosti. Bod 4 máme, a teď bod 5. To je chvíle, kdy se do byznysu s BTC vložila média a komentátoři, kteří najednou všichni věděli o co jde. S hrůzou jsem zjišťoval, že lidé, kteří nikdy neinvestovali a kteří o investování nic nevědí, mluví o Bitcoinu a někteří se dokonce zapojují do jeho těžby. A nakupují a nakupují. Další se rozhodli přiživit se na tom, že tomu lidé moc nerozumí a pořádali kurzy "Jak investovat do Bitcoinu". Ti opravdu vydělali peníze. Čest jejich práci. Poskytli vzdělání těm, co to chtěli.

Výšvih, který nastal po bodu 5, mají na svědomí peněženky malých investorů, které někdo přesvědčil, že to má smysl. Že cena (ne hodnota) BTC poletí do nadpozemských výšin.

Bod 6 je konec BTC a i ostatních podobných pokusů s kryptoměnami. Co je krypto, má zůstat v kryptě. Ale bohužel, nestalo se. Bod 6 je tzv. býčí past, protože to je chvíle, kdy si nakoupí komoditu všichni, kdo si ji ještě nenakoupili a myslí si, jaký skvělý obchod udělali. Cena pak (zvýšeným zájmem) opět rostla, aby se trend zlomil a cena BTC letí dolů volným pádem s občasným nárazem na "římsu" zvýšeného zájmu.

Podívejte se na bod 7. Je možné, že došlo k takto masivnímu nákupu? Je možné, že tato komodita ještě někoho zajímá? Doufám, že to nebyl nějaký velký hedžový fond, který se stará o peníze svých klientů. No a co bude následovat? Jednoduše. Další pád.

Proč? Protože historie se opakuje a dnes je to stejné jako minule, předminule a i před tím. Lidská psychika se totiž vyvíjí velice pomalu a tržní cena jakékoli komodity je bojem mezi dvěma nejzákladnějšími lidskými vlastnostmi - chamtivostí a strachem.

Dovolím si podotknout, že sice je možné na bublinách vydělat a opravdu jsou lidé, co na této bitcoinové vydělali, ale bylo jich jen pár. Spíš je daleko víc lidí, kteří o své peníze přišli. Nebo přicházejí právě teď. Na kapitálových trzích je důležité investovat do věcí, které chápete, které mají nějakou historii, které jsou založené na rozumných úvahách a mají nějakou hodnotu. Bitcoin žádnou hodnotu nemá.

Na kapitálových trzích platí věta "Lepší je vrabec v hrsti, než holub na střeše." Každý investor by měl vědět proč investuje, do čeho investuje a čeho chce dosáhnout. A držet se plánu, který si stanovil. Jakýkoli krok stranou by měl dělat jen s penězi, o které může bez problémů přijít.

Setkávám se bohužel ve své praxi spíše s lidmi, kteří chtějí investovat, protože je to nějak oslovilo. Například jejich kamarád investoval do zajištěného fondu a za 5 let dostal slíbených 15% navíc. Protože se to zrovna povedlo. Ale kdybyste věděli, jak se takové zajištěné fondy staví, už byste tak klidní nebyli.

Zapomeňte prosím na nějaké "coiny", pokud za nimi nestojí státy, centrální banky nebo jiné velké světové organizace. A už vůbec neinvestujte do jakéhokoli "coinu", který vám zaručuje v budoucnu obrovské příjmy v MLM struktuře.

A to stačí.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 12.2.2018 9:17 | karma článku: 10.19 | přečteno: 392x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Alice Barešová

A k nákupu dostanete

Věta, kterou mají spotřebitelé rádi, nakoupí hlavně kvůli neodolatelnému dárku a pak se diví. Jako třeba náš zeť, koupil si nějaký nesmysl, protože k němu byl přibalen vysavač na klávesnici.

29.9.2023 v 8:07 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 3620 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Širokospektrální prezident bez názoru jako symbol doby

Už jsme tu mluvili o marných nadějích českých demonstrantů. Mluvili jsme tu i o teorému středového voliče, který v konečném důsledku vede k tomu, že volby stále dopadají tak nějak nastejno. Někteří se ozvali:

27.9.2023 v 9:25 | Karma článku: 42.23 | Přečteno: 2856 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?

Termín digitalizace se v poslední době skloňuje stejně často, jako kdysi vědecko-technická revoluce nebo aplikace vědy a výzkumu v praxi.

27.9.2023 v 8:24 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 219 | Diskuse

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma článku: 35.34 | Přečteno: 1089 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 38. týdne

Americká centrální banka sice sazby zatím dále nezvýšila, ale ukázala výhled na tempo snižování sazeb do roku 2026. Jde o bolestivou odvykačku od nízkých úroků a tedy levných půjček, na které si celý vyspělý svět zvykl

24.9.2023 v 22:45 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 81 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1184

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...