Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12. 02. 2018 9:17:14
Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

Co se vlastně stalo? Někdo si usmyslel, že vyžene cenu BTC vzhůru a zkusí, jestli na tom dokáže vydělat. Nakoupil BTC za pár centů (nebo dolarů) kus a jdeme na to.

Obrázek níže popíšu dále

V bodě 1 došlo k výprodeji, ale hned za pár dnů nato došlo ke zpětnému nákupu. V bodě 2 další nákup a v bodě 3 další nákup, nyní rozprostřený do delšího času, aby zbytečně nezvyšoval cenu. Potom se vypsal větší obchod, jehož realizace trvala delší dobu a začala zvyšovat cenu BTC. Na grafu je to vidět ve zvyšujícím se objemu obchodů, což je sloupcový graf na spodku vrchního grafu. Bod 4 je tzv. medvědí past, což je bod, kdy se BTC zbavují investoři, kteří mají mozek v hlavě. CCa 400% zisku je slušný výdělek. A jedem dál.

Trochu jsem roztáhl časovou osu, abychom lépe viděli souvislosti. Bod 4 máme, a teď bod 5. To je chvíle, kdy se do byznysu s BTC vložila média a komentátoři, kteří najednou všichni věděli o co jde. S hrůzou jsem zjišťoval, že lidé, kteří nikdy neinvestovali a kteří o investování nic nevědí, mluví o Bitcoinu a někteří se dokonce zapojují do jeho těžby. A nakupují a nakupují. Další se rozhodli přiživit se na tom, že tomu lidé moc nerozumí a pořádali kurzy "Jak investovat do Bitcoinu". Ti opravdu vydělali peníze. Čest jejich práci. Poskytli vzdělání těm, co to chtěli.

Výšvih, který nastal po bodu 5, mají na svědomí peněženky malých investorů, které někdo přesvědčil, že to má smysl. Že cena (ne hodnota) BTC poletí do nadpozemských výšin.

Bod 6 je konec BTC a i ostatních podobných pokusů s kryptoměnami. Co je krypto, má zůstat v kryptě. Ale bohužel, nestalo se. Bod 6 je tzv. býčí past, protože to je chvíle, kdy si nakoupí komoditu všichni, kdo si ji ještě nenakoupili a myslí si, jaký skvělý obchod udělali. Cena pak (zvýšeným zájmem) opět rostla, aby se trend zlomil a cena BTC letí dolů volným pádem s občasným nárazem na "římsu" zvýšeného zájmu.

Podívejte se na bod 7. Je možné, že došlo k takto masivnímu nákupu? Je možné, že tato komodita ještě někoho zajímá? Doufám, že to nebyl nějaký velký hedžový fond, který se stará o peníze svých klientů. No a co bude následovat? Jednoduše. Další pád.

Proč? Protože historie se opakuje a dnes je to stejné jako minule, předminule a i před tím. Lidská psychika se totiž vyvíjí velice pomalu a tržní cena jakékoli komodity je bojem mezi dvěma nejzákladnějšími lidskými vlastnostmi - chamtivostí a strachem.

Dovolím si podotknout, že sice je možné na bublinách vydělat a opravdu jsou lidé, co na této bitcoinové vydělali, ale bylo jich jen pár. Spíš je daleko víc lidí, kteří o své peníze přišli. Nebo přicházejí právě teď. Na kapitálových trzích je důležité investovat do věcí, které chápete, které mají nějakou historii, které jsou založené na rozumných úvahách a mají nějakou hodnotu. Bitcoin žádnou hodnotu nemá.

Na kapitálových trzích platí věta "Lepší je vrabec v hrsti, než holub na střeše." Každý investor by měl vědět proč investuje, do čeho investuje a čeho chce dosáhnout. A držet se plánu, který si stanovil. Jakýkoli krok stranou by měl dělat jen s penězi, o které může bez problémů přijít.

Setkávám se bohužel ve své praxi spíše s lidmi, kteří chtějí investovat, protože je to nějak oslovilo. Například jejich kamarád investoval do zajištěného fondu a za 5 let dostal slíbených 15% navíc. Protože se to zrovna povedlo. Ale kdybyste věděli, jak se takové zajištěné fondy staví, už byste tak klidní nebyli.

Zapomeňte prosím na nějaké "coiny", pokud za nimi nestojí státy, centrální banky nebo jiné velké světové organizace. A už vůbec neinvestujte do jakéhokoli "coinu", který vám zaručuje v budoucnu obrovské příjmy v MLM struktuře.

A to stačí.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 12.2.2018 9:17 | karma článku: 8.30 | přečteno: 183x


Další články blogera

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 696 | Diskuse

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 647 | Diskuse

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 591 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Povinná základní škola pro úplně všechny zatím povinná není

Část známých občanů ráno do práce ani školy běžně nevstává a žádné budíky nepotřebuje. Pro peníze na živobytí si chodí na úřady a bez naděje na lepší život zápasí s nudou. A nechápe, že klíč k řešení spočívá v nich samotných...

13.8.2018 v 9:52 | Karma článku: 35.32 | Přečteno: 1161 | Diskuse

Erik Steinn

Telekomunkačná daň: sebereme zisky a zrušíme aukci.

Chceme lepší telekomunikace! Ano! říká ANO! Nebo NE Sebereme zisky a zrušíme aukci. Zisky dáme na pokrytí. Kmitočty umožní postavit jednu síť, kterou si operáři budou kupovat od státu.

13.8.2018 v 1:35 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 317 |

Richard Neugebauer

Je to prostitutka

Je to o svobodě, ekonomii, vězení pro dlužníky a nostalgii po krásné minulosti a ještě lepší budoucnosti . Aneb dlužníkům už nehrozí "otroctví"...

12.8.2018 v 13:35 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 1080 | Diskuse

Karel Trčálek

Češi přišli s revolučním ekonomickým objevem, tureckým záchodem!

Já měl vždy dojem, že Vysoká škola ekonomická škola v Praze vypouští do světa odborníky a odbornice na slovo vzaté. No a teď se mi tento dojem vrchovatě potvrdil

8.8.2018 v 17:40 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 939 | Diskuse

Milan Schaffer

Proč jsme změnili obor

Co nás vedlo k tomu, abychom ukončili podnikání ve finančním poradenství, oboru s vysokými odměnami a pustili se do klasického síťového marketingu přesto, že výdělky jsou zpočátku nízké?

8.8.2018 v 11:01 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 170 |
Počet článků 140 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1161

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Najdete na iDNES.cz