Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

12. 02. 2018 9:17:14
Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

Co se vlastně stalo? Někdo si usmyslel, že vyžene cenu BTC vzhůru a zkusí, jestli na tom dokáže vydělat. Nakoupil BTC za pár centů (nebo dolarů) kus a jdeme na to.

Obrázek níže popíšu dále

V bodě 1 došlo k výprodeji, ale hned za pár dnů nato došlo ke zpětnému nákupu. V bodě 2 další nákup a v bodě 3 další nákup, nyní rozprostřený do delšího času, aby zbytečně nezvyšoval cenu. Potom se vypsal větší obchod, jehož realizace trvala delší dobu a začala zvyšovat cenu BTC. Na grafu je to vidět ve zvyšujícím se objemu obchodů, což je sloupcový graf na spodku vrchního grafu. Bod 4 je tzv. medvědí past, což je bod, kdy se BTC zbavují investoři, kteří mají mozek v hlavě. CCa 400% zisku je slušný výdělek. A jedem dál.

Trochu jsem roztáhl časovou osu, abychom lépe viděli souvislosti. Bod 4 máme, a teď bod 5. To je chvíle, kdy se do byznysu s BTC vložila média a komentátoři, kteří najednou všichni věděli o co jde. S hrůzou jsem zjišťoval, že lidé, kteří nikdy neinvestovali a kteří o investování nic nevědí, mluví o Bitcoinu a někteří se dokonce zapojují do jeho těžby. A nakupují a nakupují. Další se rozhodli přiživit se na tom, že tomu lidé moc nerozumí a pořádali kurzy "Jak investovat do Bitcoinu". Ti opravdu vydělali peníze. Čest jejich práci. Poskytli vzdělání těm, co to chtěli.

Výšvih, který nastal po bodu 5, mají na svědomí peněženky malých investorů, které někdo přesvědčil, že to má smysl. Že cena (ne hodnota) BTC poletí do nadpozemských výšin.

Bod 6 je konec BTC a i ostatních podobných pokusů s kryptoměnami. Co je krypto, má zůstat v kryptě. Ale bohužel, nestalo se. Bod 6 je tzv. býčí past, protože to je chvíle, kdy si nakoupí komoditu všichni, kdo si ji ještě nenakoupili a myslí si, jaký skvělý obchod udělali. Cena pak (zvýšeným zájmem) opět rostla, aby se trend zlomil a cena BTC letí dolů volným pádem s občasným nárazem na "římsu" zvýšeného zájmu.

Podívejte se na bod 7. Je možné, že došlo k takto masivnímu nákupu? Je možné, že tato komodita ještě někoho zajímá? Doufám, že to nebyl nějaký velký hedžový fond, který se stará o peníze svých klientů. No a co bude následovat? Jednoduše. Další pád.

Proč? Protože historie se opakuje a dnes je to stejné jako minule, předminule a i před tím. Lidská psychika se totiž vyvíjí velice pomalu a tržní cena jakékoli komodity je bojem mezi dvěma nejzákladnějšími lidskými vlastnostmi - chamtivostí a strachem.

Dovolím si podotknout, že sice je možné na bublinách vydělat a opravdu jsou lidé, co na této bitcoinové vydělali, ale bylo jich jen pár. Spíš je daleko víc lidí, kteří o své peníze přišli. Nebo přicházejí právě teď. Na kapitálových trzích je důležité investovat do věcí, které chápete, které mají nějakou historii, které jsou založené na rozumných úvahách a mají nějakou hodnotu. Bitcoin žádnou hodnotu nemá.

Na kapitálových trzích platí věta "Lepší je vrabec v hrsti, než holub na střeše." Každý investor by měl vědět proč investuje, do čeho investuje a čeho chce dosáhnout. A držet se plánu, který si stanovil. Jakýkoli krok stranou by měl dělat jen s penězi, o které může bez problémů přijít.

Setkávám se bohužel ve své praxi spíše s lidmi, kteří chtějí investovat, protože je to nějak oslovilo. Například jejich kamarád investoval do zajištěného fondu a za 5 let dostal slíbených 15% navíc. Protože se to zrovna povedlo. Ale kdybyste věděli, jak se takové zajištěné fondy staví, už byste tak klidní nebyli.

Zapomeňte prosím na nějaké "coiny", pokud za nimi nestojí státy, centrální banky nebo jiné velké světové organizace. A už vůbec neinvestujte do jakéhokoli "coinu", který vám zaručuje v budoucnu obrovské příjmy v MLM struktuře.

A to stačí.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 12.2.2018 9:17 | karma článku: 8.30 | přečteno: 209x

Další články blogera

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 720 | Diskuse

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 678 | Diskuse

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 605 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Chvojka

Energetický Mikuláš má nejraději nejbohatší firmy

Existuje vtip, že Ježíšek má bohaté děti raději, než ty chudé. Mikuláš má rád velké energetické firmy, které dostaly právě 6. 12. od Energetického regulačního úřadu jako mikulášskou nadílku miliardu korun ročně z kapes nás všech.

11.12.2018 v 21:17 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 210 | Diskuse

Martin Skalik

Akcie, měny a názory Martina Skalíka: ČNB a česká koruna – část první

Musím říct, že se zájmem jsem si přečetl na oficiálním blogu České národní banky pojednání na téma transmise měnové politiky – tedy volně přeloženo, jak a jestli vůbec je v posledních letech a měsících účinná měnová politika ČNB.

11.12.2018 v 18:00 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 196 | Diskuse

Karel Trčálek

Ekonom V. Pikora: „V příštím roce přijde ekonomická krize!“

Páni, fakt bych nechtěl být ekonom. Vědět, že příští rok přijde ekonomická krize a přitom vědět, že na tom nic nezměním

10.12.2018 v 14:35 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 1158 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Pokračování mého včerejšího blogu

Včera jsem napsala blog o praktikách Hello bank, abych případné další oběti varovala před tím, aby se s touto "bankou" byť jen prstíčkem zapletli. Zde je pokračování o tom, co se od včera odehrálo. Hello bank ze mě dál dělá blbce.

7.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 726 | Diskuse

Luboš Smrčka

Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu

Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy Brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliardy nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.

7.12.2018 v 10:51 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 352 | Diskuse
Počet článků 140 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1168

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Najdete na iDNES.cz