O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

25. 02. 2019 9:10:00
Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

Asi nemá smysl obhajovat nebo popírat názory kohokoli, protože na ně má právo a je možno s nimi pouze polemizovat. Jestli chcete znát názory zúčastněných : Ivan Pilný - bývalý ministr financí, Roman Sklenák - poslanec ČSSD, Bohumír Dufek - předseda Asociace samostatných odborů, Pavel Kohout - ekonom (a další), podívejte se na pořad. Ale co s tím důchodem?

První věcí je, jak pomoci současným důchodcům. Tady není jiná cesta, než zvýšit jim důchody a nám odvody. Jinak se k nějakým rozumným penězům nedostaneme.

Druhá věc je, jak pomoci příštím důchodcům. Nám. Tady je jediná cesta, na důchod si našetřit a v důchodu pak pobírat rentu. Tady řekl jasnou myšlenku pan Kohout, který prohlásil, že jediná cesta k tomu, abyste nemuseli v důchodu živořit, je mít dostatečně diverzifikované portfolio akcií. A já dodávám, ke kterým neustále dokupujete další kusy. Jen pokud to děláte dostatečně dlouho a v dostatečném objemu prostředků, můžete pak dostatečně dlouho a v dostatečné míře pobírat rentu. Co je to dostatečně si stanovte sami.

Třetí věcí je, co udělat proto, aby naše děti měli zajímavý důchod. Především naučit je investovat a pak jsem měl takovou hříšnou myšlenku. Co sebrat příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření, které lidé využívají stejně jen proto, aby si něco našetřili s podporou státu (což je špatně) nebo si vzali s větší jistotou úvěr na výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti (což už je lepší, ale proč jsou v tom podporování z mých daní, to nevím).

Takže sebereme příspěvky a počítejte se mnou 5,5 milionu lidí si ať už jedním nebo druhým způsobem šetří. Průměrný příspěvek kdyby byl 200Kč, tak to je 1,1 miliardy. Měsíčně. Stát sice vyplácí příspěvky ročně, ale tak je to 13,2Miliardy ročně.

Každý rok se narodí okolo 115.000 dětí. To mi vychází příspěvek nějakých 115.000Kč na dítě. Ale kdybychom to omezili na prvorodičky, mohl by to být možná dvojnásobek. Zaokrouhleme to na 300.000Kč pro prvorodičku. Tento příspěvek by byl jako bezúročná půjčka na 10 let. Kdyby se stejné rodičce narodilo druhé dítě, nemusela by vracet polovinu půjčky, kdyby třetí, nemusela by vracet celou půjčku a ještě by jí byly doplaceny již zaplacené splátky.

A představoval jsem si to tak, že kdyby byl příspěvek dostatečně motivační (Viktor Orbán v Maďarsku prosazuje cca 870.000Kč na prvorodičku), tak by 80% žen mezi dnešními 20 až 35 lety mělo do deseti let minimálně tři děti. Protože valná většina žen si tento model nemůže dovolit kvůli penězům a jen malá část si nechce kazit postavu nebo má zdravotní problémy.

Jaký je váš názor na tuhle problematiku? Stálo by za to vést nějakou rozumnou veřejnou debatu? Nebo se zase dostaneme jen k tomu, co vymyslí chlapi ve vládě a co bude mít s realitou asi tolik společného jako Sněhurka se sedmi trpaslíky.

A stavební spoření? Se svojí výkonností by šlo do kytek nebo by se využívalo opravdu jen jako příspěvek na bydlení. Stejně si úvěry berou většinou jen lidé, kteří potřebují nějaké "vlastní" (zde z jiných zdrojů) peníze, aby si mohli vzít hypotéku. A řekněte mi, bankéři. Dáte hypotéku člověku, který nemá žádné našetřené peníze a kterému tím minimálně o třetinu snížíte životní úroveň?

A penzijní připojištění? To může jít rovnou do kytek. Jak pan Pilný vehementně tvrdil, že čím je větší výnos, tím je větší riziko, to je snad každému jasné. Když chci hezkou slečnu, musím s ní zavést řeč (ne přes facebook), musím ji zaujmout a riskuji psychický problém při odmítnutí. Také jdu do rizika. A rizikem je celý život. Kdyby člověk nechtěl riskovat, myslíte, že by byly adrenalínové sporty?

Takže udělejte si portfolio ze světových akcií, kde dané podniky tu budou ještě za 20 let, až budete ty akcie potřebovat kvůli rentě (příklad McDonald, KFC, Starbucks, Unilever, Linde, Nike, MasterCard, Visa ....) a pravidelně dokupujte, jakmile na to budete mít. Nebo si kupte nějaký zajímavý celosvětový fond a přispívejte do něho. Hlavně si nepořizujte "penzijko".

"A nepořizujte si ani žádné další úročené produkty, protože nejsou pro tuto aplikaci vhodné." To dodává v pořadu Pavel Kohout.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 25.2.2019 9:10 | karma článku: 0.00 | přečteno: 76x

Další články blogera

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 268 | Diskuse

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 803 | Diskuse

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 735 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jenda Šilhavý

Nechte nám stravenky!

Chci stravenkami platit robotický sex! Bylo jednou jedno Tesco, malé, na periferii velkého města, a dalo se tam platit stravenkami. Všechno.

20.8.2019 v 9:09 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 623 | Diskuse

Luboš Smrčka

Tak ano. Teď to skutečně začíná vypadat na problém

Jak ví každý pozornější čtenář blogů na iDnes, máme mezi námi autorky a autory, kteří věští hlubokou zničující krizi již někdy od roku 2011 či 2013. Čili od konce té minulé. Dnes poprvé se přidám na stranu sýčků.

19.8.2019 v 10:16 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 1001 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Průplav má nového šéfa

Plavili jste se někdy Suezským kanálem? Dnes budete mít možnost, aniž byste učinili krok od svého monitoru či displeje. A proč právě nyní? U příležitosti jedné změny, která se průplavu mezi Afrikou a Asií týká.

17.8.2019 v 22:22 | Karma článku: 14.96 | Přečteno: 428 | Diskuse

Jan Kvaček

Požadavky odborů rozvrací zdravotnictví a nepřináší žádné řešení

Odbory ve zdravotnictví opět žádají plošný desetiprocentní růst platů. Nevím, odkud pramení jejich přesvědčení, že plošné zvyšování platů problémy českého zdravotnictví vyřeší. Z mého pohledu ho tím spíše rozvrátí.

16.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Petr Šindelář

Jak jednička v čerstvosti Lidl vypráví lidem v Česku pohádky

O čerstvých uzeninách a džusech, o rybách, o sýrech, o křupavém pečivu, o šťavnatém ovoci sklizeném včera v sadech, o voňavé zelenině dnes přivezené z polí. Člověk by téměř uvěřil, že právě zde si koupí něco opravdu zvláštního...

15.8.2019 v 9:52 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 2366 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1168

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Najdete na iDNES.cz