Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

25. 02. 2019 9:10:00
Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

Asi nemá smysl obhajovat nebo popírat názory kohokoli, protože na ně má právo a je možno s nimi pouze polemizovat. Jestli chcete znát názory zúčastněných : Ivan Pilný - bývalý ministr financí, Roman Sklenák - poslanec ČSSD, Bohumír Dufek - předseda Asociace samostatných odborů, Pavel Kohout - ekonom (a další), podívejte se na pořad. Ale co s tím důchodem?

První věcí je, jak pomoci současným důchodcům. Tady není jiná cesta, než zvýšit jim důchody a nám odvody. Jinak se k nějakým rozumným penězům nedostaneme.

Druhá věc je, jak pomoci příštím důchodcům. Nám. Tady je jediná cesta, na důchod si našetřit a v důchodu pak pobírat rentu. Tady řekl jasnou myšlenku pan Kohout, který prohlásil, že jediná cesta k tomu, abyste nemuseli v důchodu živořit, je mít dostatečně diverzifikované portfolio akcií. A já dodávám, ke kterým neustále dokupujete další kusy. Jen pokud to děláte dostatečně dlouho a v dostatečném objemu prostředků, můžete pak dostatečně dlouho a v dostatečné míře pobírat rentu. Co je to dostatečně si stanovte sami.

Třetí věcí je, co udělat proto, aby naše děti měli zajímavý důchod. Především naučit je investovat a pak jsem měl takovou hříšnou myšlenku. Co sebrat příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření, které lidé využívají stejně jen proto, aby si něco našetřili s podporou státu (což je špatně) nebo si vzali s větší jistotou úvěr na výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti (což už je lepší, ale proč jsou v tom podporování z mých daní, to nevím).

Takže sebereme příspěvky a počítejte se mnou 5,5 milionu lidí si ať už jedním nebo druhým způsobem šetří. Průměrný příspěvek kdyby byl 200Kč, tak to je 1,1 miliardy. Měsíčně. Stát sice vyplácí příspěvky ročně, ale tak je to 13,2Miliardy ročně.

Každý rok se narodí okolo 115.000 dětí. To mi vychází příspěvek nějakých 115.000Kč na dítě. Ale kdybychom to omezili na prvorodičky, mohl by to být možná dvojnásobek. Zaokrouhleme to na 300.000Kč pro prvorodičku. Tento příspěvek by byl jako bezúročná půjčka na 10 let. Kdyby se stejné rodičce narodilo druhé dítě, nemusela by vracet polovinu půjčky, kdyby třetí, nemusela by vracet celou půjčku a ještě by jí byly doplaceny již zaplacené splátky.

A představoval jsem si to tak, že kdyby byl příspěvek dostatečně motivační (Viktor Orbán v Maďarsku prosazuje cca 870.000Kč na prvorodičku), tak by 80% žen mezi dnešními 20 až 35 lety mělo do deseti let minimálně tři děti. Protože valná většina žen si tento model nemůže dovolit kvůli penězům a jen malá část si nechce kazit postavu nebo má zdravotní problémy.

Jaký je váš názor na tuhle problematiku? Stálo by za to vést nějakou rozumnou veřejnou debatu? Nebo se zase dostaneme jen k tomu, co vymyslí chlapi ve vládě a co bude mít s realitou asi tolik společného jako Sněhurka se sedmi trpaslíky.

A stavební spoření? Se svojí výkonností by šlo do kytek nebo by se využívalo opravdu jen jako příspěvek na bydlení. Stejně si úvěry berou většinou jen lidé, kteří potřebují nějaké "vlastní" (zde z jiných zdrojů) peníze, aby si mohli vzít hypotéku. A řekněte mi, bankéři. Dáte hypotéku člověku, který nemá žádné našetřené peníze a kterému tím minimálně o třetinu snížíte životní úroveň?

A penzijní připojištění? To může jít rovnou do kytek. Jak pan Pilný vehementně tvrdil, že čím je větší výnos, tím je větší riziko, to je snad každému jasné. Když chci hezkou slečnu, musím s ní zavést řeč (ne přes facebook), musím ji zaujmout a riskuji psychický problém při odmítnutí. Také jdu do rizika. A rizikem je celý život. Kdyby člověk nechtěl riskovat, myslíte, že by byly adrenalínové sporty?

Takže udělejte si portfolio ze světových akcií, kde dané podniky tu budou ještě za 20 let, až budete ty akcie potřebovat kvůli rentě (příklad McDonald, KFC, Starbucks, Unilever, Linde, Nike, MasterCard, Visa ....) a pravidelně dokupujte, jakmile na to budete mít. Nebo si kupte nějaký zajímavý celosvětový fond a přispívejte do něho. Hlavně si nepořizujte "penzijko".

"A nepořizujte si ani žádné další úročené produkty, protože nejsou pro tuto aplikaci vhodné." To dodává v pořadu Pavel Kohout.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 25.2.2019 9:10 | karma článku: 0.00 | přečteno: 239x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Alice Barešová

A k nákupu dostanete

Věta, kterou mají spotřebitelé rádi, nakoupí hlavně kvůli neodolatelnému dárku a pak se diví. Jako třeba náš zeť, koupil si nějaký nesmysl, protože k němu byl přibalen vysavač na klávesnici.

29.9.2023 v 8:07 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 3620 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Širokospektrální prezident bez názoru jako symbol doby

Už jsme tu mluvili o marných nadějích českých demonstrantů. Mluvili jsme tu i o teorému středového voliče, který v konečném důsledku vede k tomu, že volby stále dopadají tak nějak nastejno. Někteří se ozvali:

27.9.2023 v 9:25 | Karma článku: 42.23 | Přečteno: 2856 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?

Termín digitalizace se v poslední době skloňuje stejně často, jako kdysi vědecko-technická revoluce nebo aplikace vědy a výzkumu v praxi.

27.9.2023 v 8:24 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 219 | Diskuse

Milan Smutný

Ministři Fialovy vlády se bojí občanům říkat pravdu i o drahé elektřině

S pohledem na zadlužení ČR musely dosud dotované položky cen elektřiny přejít na občany a podniky. Nedůstojným lavírováním kolem faktu, že nakonec vše zaplatí spotřebitelé, vláda doložila, že nechce občanům říkat pravdu.

26.9.2023 v 9:00 | Karma článku: 35.34 | Přečteno: 1089 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 38. týdne

Americká centrální banka sice sazby zatím dále nezvýšila, ale ukázala výhled na tempo snižování sazeb do roku 2026. Jde o bolestivou odvykačku od nízkých úroků a tedy levných půjček, na které si celý vyspělý svět zvykl

24.9.2023 v 22:45 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 81 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1184

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...