Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fondy životního cyklu - módní záležitost

Lidé se mě stále více ptají na "novinku" (ono už to pár let funguje), kterou teď vehementně podporují různí dodavatelé produktů a to fondy životního cyklu. Ono je to hezké jméno, které evokuje, že když se to týká mého životního cyklu, tak to musí být určitě správně. Zkusme se podívat, co se v takových fondech životního cyklu bude s vašimi penězi dít.

Proč vlastně vznikly fondy životního cyklu? Stejně jako prací prášky se jmenují každý rok jinak a prostým přidáním jedné drobné komponenty dosáhnete "převratných výsledků" a "naprosté novinky", tak i v rodině otevřených podílových fondů je třeba inovovat. Protože to, co funguje už 130 let a vydělává lidem peníze není dost dobré pro moderního českého člověka.

Jaká myšlenka vedla k vytvoření fondů životního cyklu? 

Vychází z toho, že člověk by měl investovat dynamicky, pokud je mladý a do důchodu má daleko. To mě vždycky může vzít čert, když mě mladý člověk řekne, že je konzervativní investor a já mu musím vysvětlovat, že to je v jeho věku hloupý nápad. Dynamicky znamená, že má všechny peníze v akciových fondech. Jak stárne, začíná převažovat bezpečnost před ziskem a proto je třeba majetek postupně z akciových fondů převést do fondů dluhopisových a následně do fondů peněžního trhu. Protože dluhopisové fondy nemají takovou kolísavost a fondy peněžního trhu navíc ani ziskovost. A tyto fondy by měly novému důchodci vyplácet rentu. Převody mezi akciovou a dluhopisovou složkou portfolia se ve fondech životního cyklu dějí automaticky v posledních deseti letech investování vždy 10% portfolia. Tolik filozofie.

Nastává ovšem otázka, která mě z pohledu výnosnosti trápí.

1) Například fond Templeton Global Bond (největší čistě dluhopisový fond na světě - pouze státní dluhopisy) vytvořil od 1.1.2000 dodnes zhodnocení 150%, což je průměrně 8,76% ročně a fond Templeton Growth (jeden z největších akciových fondů - ty nejlepší světové akciové společnosti) vytvořil ve stejném období zisk jen 125%, což je 5,65% ročně. Takže v posledních cca čtrnácti letech bylo určitě výhodnější investovat do dluhopisových fondů.

Pokud bychom brali posledních cca 5 let, tak od 1.7.2009 doteď vytvořil stejný dluhopisový fond 44% zhodnocení oproti 94% zhodnocení ve stejném akciovém fondu. Takže pro posledních 5 let platí, že bylo výhodnější investovat do akciových fondů.

A takto bychom si mohli hrát donekonečna. Co by bylo úplně nejlepší by bylo, pokud budeme brát interval od 1.1.2000 doteď, 13.5.2008, kdy bylo vidět, že to jde do kytek, převést všechny peníze z akcií do dluhopisů a 7.7.2009, kdy se situace obrátila, je převést zase do akcií.

Ukážu to na příkladu. Pokud bych investoval 1.1.2000 10.000USD do fondu Templeton Growth Inc., měl bych v něm 13.5.2008 celkem 18.006USD. Ty bych ten den převedl do fondu Templeton Global Bond. 7.7.2009 bych měl na účtu 19.896USD a ten den bych je převedl zpět do Templeton Growth. Ke dnešnímu dni bych měl na účtu 36.837USD, což je skoro čtyřnásobek majetku, zhodnocení 368%. A takto by se měl chovat aktivně řízený fond.

Takže máme příklad investice jen do akciového fondu nebo jen do dluhopisového fondu a nakonec "menežovaného portfolia" (aktivně řízeného fondu), kde se profíci starají o to, aby byly moje peníze vždy umístěny správně.

Kterou strategii byste vybrali vy?

Abych se vrátil k fondům životního cyklu. Představte si případ, kdy se akciím třeba moc nedaří a například deset nebo patnáct let jdou víceméně "do boku". A dluhopisy rostou. A ve fondu životního cyklu máte své peníze v akciovém fondu. A pak, pár let před důchodem se najednou akciím začne dařit a vy zjišťujete, že místo zisku z toho balíku peněz, který jste tam za ta léta nainvestovali, vám nějaká mašina převede řást podílů z akcií do dluhopisů. A příští rok zase. A další rok stejně. A jen zíráte, jak se vám váž zisk ztrácí.

A druhá věc. Jak je to se zisky. Většina penzijních fondů má v dluhopisové složce malé zisky. Někde kolem tří procent. A z toho vám mají vyplácet rentu? Jo Global Bond od Templetona, to je jiná kategorie. Ale tam se nedostanete, protože vám ho žádný finanční poradce nenabídne. Penzijko je větší jistota, že. A fondy peněžního trhu mají výkonnost do 2% ročně. To je ještě horší.

Příklad. Končně se mi podařilo nashromáždit v majetku 5 milionů korun a nechám si vyplácet rentu. Kolk bude činit renta z dluhopisového fondu, když ji chci vyplácet pouze z úroků? Pro jednoduchost 3% z 5 milionů je 150.000Kč / 12 = 12.500Kč měsíčně. (pro šťouraly, bude to víc, protože si peníze vybírám postupně a zbylé stále pracují, ale ne o moc). A ve fondu peněžního trhu 2% z 5 milionů je 100.000Kč a renta 8.400Kč měsíčně. (poté, co jsem do fondů posílal třeba 5000Kč měsíčně po dobu 25 let (průměrné zhodnocení 9% ročně) nebo 5000Kč měsíčně po dobu 31 let (průměrné zhodnocení 6% ročně)). A není to málo, Antone Pavloviči?  

Kdybyste měli svoje peníze v aktivně řízeném fondu, který přesouvá peníze mezi dluhopisovou a akciovou složkou klidně i několikrát za rok a může držet i hotovost a má průměrný výkon okolo 9% i v době, kdy odejdete do důchodu, vaše renta by činila 37.500Kč měsíčně (průměrné zhodnocení 9% ročně). A to už se bavíme o úplně jiných penězích.

Jak to myslí s převody peněz ve fondech životního cyklu firma Conseq nebo Pioneer je vidět na obrázcích. Jsou přímo ze stránek společností. U Consequ máte rok před důchodem všechno v dluhopisech a u Pioneeru 35% v dluhopisech a 65% v peněžním trhu. Proč proboha? To si můžu peníze rovnou šetřit na vkladní knížce. To není investorské přemýšlení. 

Jestli chcete využít popsané strategie, udělejte to. Ale pokud budete chtít využít zkušeností těch nejlepších světových správců aktiv a ještě mít svého fondového manažera, který se právě vám bude starat o to, abyste měli dobře zainvestováno, tak to nedělejte a napište mi. Navedu vás. Mail máte v pravém sloupci.

Váš Pavel Rudolf

Autor: Pavel Rudolf | čtvrtek 27.11.2014 9:50 | karma článku: 8,28 | přečteno: 1060x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně

25.2.2019 v 9:10 | Karma: 0 | Přečteno: 313x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin aneb komu zvoní hrana?

Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.

12.2.2018 v 9:17 | Karma: 10,86 | Přečteno: 459x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

17.7.2017 v 9:20 | Karma: 9,36 | Přečteno: 1042x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Chvála pravidelnosti

Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...

25.5.2017 v 12:30 | Karma: 9,54 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Tabletka proti strachu

Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A

2.5.2017 v 8:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

V neděli očekávejme silné bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  20:14

Přímý přenos Sobotní bouřky zasáhly Moravu a jihovýchod Čech, v neděli se předpokládá rozsah na celé Česko,...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1185x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.