Bitcoin, co s tím?

17. 07. 2017 9:20:00
Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

No je to tak. Ještě zbývá nějaké menší množství Bitcoinu, které nebylo vypočítáno -> vytěženo. Aby vám mohl být Bitcoin přidělen, musíte totiž vypočítat unikátní hash (Slovem hash (česky haš) se označuje výstup hashovací funkce, což je algoritmus převádějící vstupní hodnotu na jeho otisk v podobě čísla (hash).). Nejlepší je, že na to, abyste mohli těžit Bitcoiny nebo další kryptoměnu, potřebujete počítač a to ne ledajaký. Jde o to, že kryptoměny se těží různým způsobem. Některé s pomocí procesorů základní desky počítače, některé s pomocí výkonných grafických karet a některé už jen se speciálním hardware.

Takže nejdříve, jak lze těžit bitcoin ručně. Toto video je velice populární a na rovinu, jestli nevíte, co se ve videu děje, do těžby se nepouštějte.

Těžba Bitcoinů je tedy o počítání hashů, potvrzujících transakce. Za ty získáte odměnu. Každé 4 roky je odměna snížena na polovinu. Například v roce 2009 vznikalo každých 10 minut 50 nových Bitcoinů, v roce 2016 to bylo jen 12,5 Bitcoinu za 10 minut a v roce 2020 to bude už jen 6,25 Bitcoinu za 10 minut. Když uvážíme, že Bitcoiny těží obrovské množství lidí, je jen malá pravděpodobnost, že právě vy budete tím, kdo najde (vypočítá) nový hash. Proto se těžaři sdružují do skupin - Mining Poolů. První mining pool vymyslel Čech a běží stále na této adrese. Něco jako mining pool realizují Číňané tak, že prostě do haly navezou tisíce počítačů se speciálním hardware s procesorem ASIC, který je přímo navržen pro výpočet hash s kódováním SHA-256, se kterým pracuje Bitcoin.

Další typy kryptování jsou Scrypt pro kryptoměnu Litecoin, NeoScrypt pro Vertcoin, X11, X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight a EtHash. Je toho docela slušná řádka.

Ještě pořád chcete těžit Bitcoin? Ale proč vlastně? Je mít Bitcoin taková výhra? Co to vlastně je?

Především odhlédněme od faktu, že jsou to jen jedničky a nuly. To je dnes v bankách většina peněz. Jen Bitcoin nemá zatím svoji papírovou nebo kovovou podobu. Bitcoin jsou tedy opravdu JEN jedničky a nuly.

Zatímco v bankách vidíte jen na svůj účet, ve světě Bitcoinu vidíte transakce i všech ostatních. Zase to má tu výhodu, že hlavní pokladní kniha není jako v bance na jednom serveru (plus záložní média), ale na velké skupině počítačů, takže výpadek jednoho transakční možnosti neomezí.

Nevýhoda je, že banku můžete v případě krádeže peněz z účtu žalovat, ale u Bitcoinu obchodujete s anonymními lidmi a neměli byste věřit nikomu. Pravda je, že důvěru nepotřebujete, protože je Bitcoin dokonale ochráněn algoritmy a kryptováním. Zatím.

U Bitcoinu se také neudržuje zůstatek účtu, při transakci tak není možné ověřit, jestli odesilatel má dostatek prostředků, aby je mohl odeslat adresátovi. Dostatek prostředků se zajistí tak, že odesilatel musí podat důkaz v podobě doložených transakcí, kde potřebné Bitcoiny získal. To se děje automaticky a transakce ověřují další uzly v síti. Jakmile se transakce provede, vstupy se považují za využité a označí se tak. Na další transakci už nejdou využít.

Pojďme se podívat na cenu Bitcoinu. Jako u každého obchodu cenu určuje velikost poptávky a nabídky. Jestliže všichni chtějí Bitcoin a nikdo ho nechce prodat, cena rychle stoupá. Jestliže naopak chtějí všichni prodat Bitcoin a nikdo ho nechce koupit, cena rychle klesá. Ideální je normální transakční pool, kde se vyjednávají ceny jednotlivých transakcí a cena tak kolísá jen v malé míře. Ale sem Bitcoin ještě nedošel. Zatím je to měna, jejíž kolísavost (volatilita) je taková, že vás během několika minut nebo i sekund může připravit o celoživotní úspory. Protože obchodování s Bitcoinem není investice, ale spekulace. Když nakoupíte Bitcoin, je to jako kdybyste si vyměnili koruny za eura Jen s tím, že nevíte, jestli bude zítra euro za 10Kč, za 25Kč nebo za 80Kč.

Příklad investice : Kdybych nakoupil Bitcoin 26. března 2017, zaplatil bych za něj 952,68USD, takže za mých 100.000Kč bych nakoupil 4,1973 BTC. 12. června bych tyto Bitcoiny prodal za 291.554Kč. No to je ale super investice, ne? Jdu do ní. Tak 12. června 2017 nakoupím za 100.000Kč Bitcoiny. Konkrétně 1,4396BTC. Už jsem bohatý? Je přece 15. července. No zase tak bohatý nejsem, protože dnes bych za své Bitcoiny dostal 66.421Kč. A to už je Volatilita. Nebo spíš VOLatitlita.

Ještě pořád považujete Bitcoin za dobrou investici?

Ve skutečnosti je Bitcoin už téměř vytěžen, to znamená, že obchodujeme jen s něčím ohraničeným. Zlato, platina, měď, stříbro, to jsou všechno materiály, které mají také omezené množství, vytěží se jich každý rok méně a méně, ale jsou to materiály, které jsou využitelné a recyklovatelné a když dojde ke kolapsu, zůstanou, protože jsou fyzicky přítomné. Proto se banky až do roku 1972 zaštiťovaliy zlatými rezervami.

Bitcoin je měna, která jeden den může být skvělá a oblíbená a druhý den po ní pes neštěkne. Stačí, že někdo rozklíčuje šifrovací algoritmus digitálního podpisu někoho, kdo má Bitcoinů více a nadělá v účtování zmatek. Nebo do Bitcoinové sítě pošle nějaký zajímavý virus-sběrač. A je po oblibě. Spolu s Bitcoinem padnou všechny ostatní kryptoměny a bude ticho po pěšině. A vaše peníze budou mít v kapsách ti, co prodali.

Toto se vám samozřejmě může stát i u akcií nebo podílových fondů. Ale ne v takové míře. Poslední velký propad měl -50% a už dávno jsme z něj venku. A ten propad trval půl roku. Jak jste viděli na příkladu, u Bitcoinu trval podobný propad měsíc.

Víte co je také prima? Pokud pošlete Bitcoiny na špatnou adresu, zmizí nejen vám, ale zmizí z celé bitcoinové sítě. Když ztratíte svůj šifrovací klíč, ztratíte všechny Bitcoiny, které jste vlastnili, včetně všech minulých transakcí.

Nevíte co s prachama? Kupte si Bitcoin(;-))

Váš Pavel Rudolf

PS : Maximální počet Bitcoinů bude 21 milionů a minimálně lze prodat jednu milióntinu Bitcoinu.

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 17.7.2017 9:20 | karma článku: 9.36 | přečteno: 997x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1570 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 141 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1185

Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...